Czytany poradnik
Jakie opony zimowe
0

Jakie opony zimowe

AUTOR:  Joanna Cieślak18 listopada 2017

Zima co raz bliżej, dlatego zmotoryzowane osoby co raz bardziej zastanawiają się jakie opony zimowe będą optymalne dla jego auta. W tym poradniku przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą wam wybrać najlepsze opony zimowe.

Zima jak co roku potrafi zaskoczyć kierowców, jednak nasz klimat nie sprzyja skutecznej prognozie pogody, zwłaszcza w okresie zimowym. Ponieważ okres przejściowy pomiędzy jesienią a zimą jest stosunkowo krótki, warto jak najszybciej rozglądać się za oponami na zimę. Ten poradnik jest dla osób, które szukają informacji jakie opony zimowe będą dla odpowiednie dla ich auta. Zaczynamy.

Opony zimowe

Chociaż w Polsce zmiana ogumienia nie jest obowiązkowa, to jednak kierowcy dobrowolnie decydują się na taki ruch ze względów bezpieczeństwa. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której do czynienia mamy ze śniegiem lub oblodzoną jezdnią.

Podstawową różnicą pomiędzy oponą zimową a letnią jest sposób jej wykonania. Ta na zimę będzie charakteryzowała się inna mieszanką oraz bieżnikiem, co przełoży się na większą elastyczność i odporność na niskie temperatury. Zaleca się wymienić opony letnie na zimowe, gdy tylko temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Jakie opony zimowe?

Jeżeli kupujemy nowe opony zimowe warto wcześniej wybrać mniejsze felgi, które zdecydowanie bardziej nadają się na chłodne dni. Najbardziej optymalnym wyborem będą te do 18 cali i stalowe zapewniające odpowiednią wytrzymałość zimą. Jeżeli jednak mamy już zakupiony gotowy komplet kół z poprzedniego sezonu, sprawdźmy przez ich założeniem stan opony. Bieżnik nie powinien być mniejszy niż 4 mm.

Gdy chcemy sprawdzić jej wiek (datę produkcji) to może odczytać to za pomocą pierwszych 4 cyfr, które znajdziemy na jej boku (tydzień i rok np 12/16 – grudzień 2016 rok). Należy również pamiętać, że nawet jeżeli opona ma dobry bieżnik nie powinniśmy jej stosować dłużej niż 6 lat, ponieważ z wiekiem guma traci swoje właściwości, które pozwalają zachować bezpieczeństwo na drodze. Przy wymianie opon należy koniecznie zrobić to dla wszystkich 4 kół, w dodatku najlepiej ten sam rodzaj.

Wybór opon zimowych

Na rynku istnieje ogromna ilość opon zimowych, a o ich wyborze musi decydować rozmiar i indeks prędkości oraz nośności. Gdy zastanawiamy się jakie opony zimowe wybrać możemy skorzystać z porady sprzedawcy, który na pewno dobierze te odpowiednie do naszego samochodu. Dodatkowo warto przed zakupem rzucić okiem na testy opon tak, aby wybrać te gwarantujące największe bezpieczeństwo naszej podróży.

Warto również pokusić się o opony zimowe z bieżnikiem kierunkowym, które w przeciwieństwie do opon o rzeźbie symetrycznej, zapewnią lepsze odprowadzenie wody i błota dzięki układzie bieżnika w kształcie litery U lub V. Również można wybrać opony asymetryczne, które będą charakteryzowały się innym wzorem bieżnika po stronie wewnętrznej i zewnętrznej.

Ponadto warto wybrać opony zimowe pod kątem tras, które pokonujemy. Dla miast zdecydowanie warto bardziej zainwestować w opony lepiej radzące sobie z kałużami, kosztem większego hałasu. Jeżeli często podróżujemy po śniegu to warto wybrać opony o grubszym bieżniku. Ostatnią istotną rzeczą dla przy wyborze opon zimowych będzie ich klasa energetyczna oznaczona od A do G, gdzie A oznacza opony najbardziej oszczędne dla spalania paliwa. Znaczek z chmurą informuje natomiast o przyczepności opony na mokrej nawierzchni i tutaj mamy przedział od A (najlepsza) do F (najgorsza).

 

Porada okazała się przydatna? Kliknij łapkę w górę i zostaw swój komentarz.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze