Jaki wybrać rower dla dziecka

Wybranie roweru dla dziecka jest bardziej skomplikowane niż w przypadku zakupu roweru dla osób dorosłych. Dzieci różnią się od siebie wzrostem, mają również inne umiejętności i możliwości fizyczne. Tak więc rower dla dziecka i jego odpowiedni wybór,  jest sprawą bardzo indywidualną.

Wzrost dziecka

Jednym z kluczowych czynników, który wpływa na wybór roweru dla naszej pociechy, jest jego wzrost i możliwości fizyczne. Te dwa czynniki w główniej mierze zależą od wieku dziecka. Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia do odpowiedniego doboru roweru dostosowanego do potrzeb dzieci w zależności od wieku i wzrostu.

  • Najlepszy rower dla dziecka w wieku od 2 do 4 lat to rower biegowy. Rozmiar koła takiego roweru powinien mieć średnicę 12.
  • Przy wyborze roweru dla dziecka w wieku od 4 do 6 lat, pod uwagę powinno się wziąć rower z pedałami. Koło powinno mieć średnicę 16.
  • Rower z pedałami będzie również dobrym pierwszym wyborem dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. W ich przypadku rozmiar koła to 20.
  • Rower dla dzieci w wieku powyżej 9 lat to rower z pedałami dla dorosłych. Dzieci w tym wieku mają już ponad 150 cm wzrostu, więc rower dla dorosłych nie powinien sprawiać im żadnych trudności.

Rower dla dziecka – etap pierwszy

Jeśli chcemy, by nasze dziecko szybko nauczyło się jeździć na rowerze, to na początek najlepiej wybrać rower biegowy. Jest to rower pozbawiony całego układu napędowego. Nie ma pedałów, łańcucha, przerzutek i korby. Rower ten ma za zadanie nauczyć dziecko wyznaczania kierunku i utrzymania równowagi podczas jazdy na jednośladzie. Jest on pozbawiony bocznych kółek, ponieważ do złapania równowagi dziecko używa swoich nóg. Ten rower dla dziecka ma również plusy dla rodziców. Należy pamiętać, że w początkowych fazach przygód z rowerem, dziecko szybko się męczy i często oddaje rower w ręce rodzica. Rower biegowy jest mały, a jego waga jest niewielka, więc nie będzie on uciążliwy dla opiekuna, kiedy będzie musiał wracać ze spaceru z rowerem w ręku.

Rower z pedałami – etap drugi

Kiedy dziecko ma już więcej niż metr wysokości, to można zastanowić się nad kupnem roweru z pedałami. Jeśli dziecko zaczęło naukę jazy na rowerze od roweru biegowego, to nie powinno mieć większych problemów z utrzymaniem równowagi na większym jednośladzie. Jednak kiedy dziecko poczuje się niepewnie na nowym rowerze, warto zamocować boczne kółka.

Rower dla dorosłych

Rower dla dorosłych można sprezentować dziecku, które ma więcej niż 120 cm wzrostu. Dzieci osiągają tą wysokość zazwyczaj w wieku około 9 lat i wtedy mogą zacząć swoją przygodę z rowerem na jednośladzie dla dorosłych.

Podziel się z nami swoją opinią na temat najlepszego roweru dla dziecka w komentarzu!

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.