Logistyka
Czytany poradnik
Jaki wózek kupić do małego magazynu?
0

Jaki wózek kupić do małego magazynu?

AUTOR:  Patrycja Kabaj7 sierpnia 2018

Od sprawnej pracy maszyn i pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie zależy optymalne funkcjonowanie wszystkich działów istniejących w ramach firmy. Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków. Planując zakup, warto dobrze zastanowić się nad niezbędnym wyposażeniem i parametrami technicznymi, które powinny cechować wózek przystosowany do potrzeb przedsiębiorstwa.

Małe magazyny cechują niewielkie przestrzenie między regałami. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków, które można podzielić pod wieloma względami.

Kryteria podziałów wózków

Dostępne wózki można podzielić na różne kategorie. Najpopularniejsze są podziały pod względem rodzaju napędu, a także zastosowań w których konkretne urządzenia sprawdzają się najlepiej.

Wózki magazynowe oferowane są w kilku wariantach napędzania. Najczęściej można spotkać wózki: elektryczne i spalinowe (wyposażone w silnik Diesel lub benzynowy). Podział na podstawie najbardziej optymalnych zastosowań obejmuje wózki: kontenerowe, skrętne, wielokierunkowe, podwieszane, antywybuchowe i (cechujące się największą uniwersalnością) systemowe. Równie dużą różnorodność cechuje podział pod względem sposobu kierowania. Istnieją wózki zdalne, podestowe i prowadzone.

Wózek do małego magazynu

Odpowiednie dobranie wózka magazynowego do konkretnych potrzeb i warunków panujących w magazynie jest kluczowe dla optymalnego rozłożenia kosztów i sprawnej pracy zatrudnionych osób. Głównymi wyznacznikami przy wyborze wózka są jego zastosowanie, a także warunki, jakie panują w magazynie, w którym wózek ma być wykorzystywany. Bardzo ważnym parametrem jest oczywiście udźwig, z jakim maszyna ma pracować – parametry wózka powinny być tak dobrane, aby maksymalne obciążenie wystarczało z zapasem. Nie należy przekraczać tej wartości. Jeżeli natomiast chodzi o miejsce, w którym wózek ma pracować, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zwrotność i wymiary. Nie ma sensu kupować egzemplarza, który nie będzie w stanie sprawnie ustawić się na optymalnym torze jazdy pomiędzy alejkami lub się w nie w ogóle nie zmieści. Rodzaj napędu jest także istotny – wewnątrz magazynu nie powinno się korzystać z rozwiązań spalinowych, ponieważ może to grozić zatruciem pracowników. Idealnie sprawdzą się urządzenia zasilane energią elektryczną.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze