Kobieta
Czytany poradnik
Jak zwiększyć szanse zajścia w ciążę?
1

Jak zwiększyć szanse zajścia w ciążę?

AUTOR:  Marzena Kuźma8 maja 2018

Jest to jeden z aspektów naszego życia, który większość bierze za coś pewnego: uprawiaj seks, a zajdziesz w ciąże. W rzeczywistości nawet drobne niepowodzenia mogą sprawić, że Twoje ciało nie będzie z Tobą współpracować. Możesz wprowadzi proste porady zdrowotne, które mogą pomóc wspomóc Twoją drogę do poczęcia dziecka.

Odżywiaj się zdrowo

Dobre odżywianie zwiększa Twoje szanse na poczęcie! Upewnij się, że w diecie jest wystarczająca ilość białka, żelaza, cynku, witaminy C i witaminy D, ponieważ niedobory tych składników odżywczych są powiązane z wydłużonymi cyklami miesiączkowymi i większym ryzykiem wczesnego poronienia. Zapytaj swojego lekarza, czy należy przyjmować codziennie suplementy z witaminami. I pamiętaj, aby jeść pokarmy bogate w białko, takie jak mięso, ryby, nisko tłuszczowe produkty mleczne, jajka i fasole!

Pomyśl zanim wypijesz

Coraz więcej badań wykazało, że spożycie alkoholu zmniejsza zdolność zajścia w ciążę (może również zaszkodzić rozwijającemu się płodowi). Alkohol zmienia poziomy estrogenów, które mogą zakłócać implantację jaja. Powinnaś także rozważyć ograniczenie kofeiny podczas, kiedy starasz się o maleństwo. Chociaż wyniki badań są różne, mogą sugerować, że kofeina wpływa na poziomy hormonów żeńskich i z pewnością oddziałuje na czas zajścia w ciążę. Najważniejsze: jeśli myślisz o zajściu w ciążę, bądź abstynentką i ogranicz dzienną dawkę kofeiny dziennie.

Kontroluj swoją wagę

Oprócz zagrożeń jakie stwarza dla zdrowia, nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do nadprodukcji pewnych hormonów, które zakłócają owulację. Twoje cykle mogą być mniej regularne, możesz rzadziej jajeczkować i zmniejszać swoje szanse na zajście w ciążę. Z drugiej strony, zbyt mało tkanki tłuszczowej oznacza, że ​​organizm może nie wytwarzać wystarczającej ilości hormonów potrzebnych do owulacji w każdym miesiącu lub z trudem utrzymać ciążę. Ćwiczenia ułatwiają prawidłową wagę. Nie przesadzaj z intensywnością treningów! Przed próbą zajścia w ciążę porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną na temat rutynowego treningu.

Zastanów się nad środowiskiem pracy

Promieniowanie, podtlenek azotu, paliwo do silników odrzutowych i niektóre powszechne przemysłowe substancje chemiczne mogą zakłócać cykle menstruacyjne i zmniejszać płodność. Bądź ostrożna! Jeśli masz pracę z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi,  zwróć na ten punkt uwagę. Pamiętaj więc, aby zmaksymalizować swoją płodność, poproą o stałą zmianę, jeśli to możliwe, i zawsze używaj środków ochrony osobistej, jeśli pracujesz w środowisku z pewnymi chemikaliami.

Koniec z papierosami!

Nie potrzebujesz już innej wymówki, aby rzucić palenie. Toksyny z papierosów nie tylko uszkadzają jaja kobiety, zakłócają proces zapłodnienia i implantacji, ale także powodują starzenie się jajników. Oznacza to, że jajniki 35-letniego palacza funkcjonują tak, jakby należały do ​​42-latka, a zatem są mniej płodne. Palenie powoduje trwałe uszkodzenie płodności, ale kiedy ograniczysz papierosy, funkcje jajników wracają do poprzedniej dyspozycji.

Zajęta w sypialni?

Jeśli liczne obowiązki osłabiły Twój popęd seksualny, dobrze jest zacząć częściej uprawiać seks. Niektóre badania sugerują, że kobiety, które angażują się w regularne (przynajmniej raz w tygodniu) stosunki seksualne, częściej mają przewidywalne cykle menstruacyjne i normalną owulację niż kobiety, które kochają się sporadycznie. Cotygodniowy seks może również spowodować zwiększenie produkcji estrogenów. Zbliżenie raz na dwa dni w czasie okresu płodnego wiąże się z największą szansą na ciążę.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze