Sztuka
Czytany poradnik
Jak zrozumieć sztukę współczesną?
0

Jak zrozumieć sztukę współczesną?

AUTOR:  Iga Szabat27 czerwca 2020

Nie potrafisz pojąć prac współczesnych twórców sztuki? Nie przekonują cię plamy kolorystyczne i geometryczne kształty na płótnie? Przeczytaj nasze wskazówki, jak zrozumieć sztukę współczesną.

Sztuka klasyczna i sztuka współczesna

Wiele prac artystycznych współczesnych twórców, skupia się na sztuce abstrakcyjnej, minimalistycznej, konceptualnej. Nie ma ona zbyt wiele wspólnego ze sztuką klasyczną, jak na przykład historyczne malarstwo, które na celu miało jak najwierniejsze odwzorowanie danego krajobrazu, miejsca czy sytuacji. O ile chociażby w malarstwie klasycznym autorzy skupiali się na tym, co widzą, o tyle sztuka współczesna jest bardziej nastawiona na emocje autora czy metaforyczną interpretację otaczającego go świata.

Spróbuj zrozumieć autora

Ze względu na wyżej opisane kwestie, dotyczące przenoszenia przez autora pewnych emocji na płótno, do zrozumienia danego dzieła często potrzebne są informacje o jego twórcy. Warto więc przed wystawą zrobić mały rekonesans, zorientować się czego dotyczą prezentowane prace i co autor chce nam przekazać, bądź jaki problem stara się poruszyć. Przydatny będzie z pewnością udział w spotkaniu z artystą, a takie często bywają organizowane w przypadku lokalnych wystaw sztuki współczesnej, by usłyszeć „na żywo” motywacje autora i lepiej je zrozumieć.

Emocje tu i teraz

Wielu artystów, wystawiając swoje prace, ma na celu wywołanie emocji u odbiorcy w czasie rzeczywistym, podczas oglądania wystawy. Same prace, ale także ich rozmieszczenie, sposób przygotowania pomieszczenia, są celowo dobierane, by zapewnić odwiedzającym pełniejsze przeżycie. Należy zatem wybrać się do przestrzeni wystawienniczej z „otwartą głową” i zastanowić się, czy prezentowane prace nie odzwierciedlają także naszych emocji, przeżyć, przemyśleń. Znaczenie może mieć także w jakim nastroju odwiedzimy daną wystawę sztuki współczesnej, czy przyjdziemy sami, ze znajomymi, bądź czy galeria będzie pełna innych zwiedzających czy pusta.

Nie wszystko musi się podobać

Pamiętajmy, że nie wszystko co oglądamy, musi przypaść nam do gustu. Czasem intencją twórcy jest wzbudzenie w nas pewnego rodzaju odrazy czy nie do końca pozytywnych emocji. Takie odczucia mogą również skłonić nas do pewnych przemyśleń. Czasem natomiast dany artysta zwyczajnie do nas nie przemawia, może nie podobać nam się jego styl, technika czy sposób, w jaki przedstawia rzeczywistość.

Powrót do przeszłości

Wielu twórców sztuki współczesnej, stara się czerpać z przeszłości, bądź odnosić się do niej w swoich pracach. Czasem tworzą oni groteskowe interpretacje słynnych obrazów, bądź nawiązują do dawnych nurtów w kulturze. Ne zaszkodzi więc podstawowa znajomość historii sztuki, aby lepiej pojąć dzieła współczesności.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze