Czytany poradnik
Jak zrobić Sudoku?
0

Jak zrobić Sudoku?

AUTOR:  Alicja Hudzik24 maja 2018

Sudoku to łamigłówka, która towarzyszy ludzkości od 1979 roku. Zagadkowa gra logiczna została wynaleziona przez amerykańskiego architekta Howarda Garnsa oraz była silnie popopularyzowana przede wszystkim w latach 2004 oraz 2005, dzięki brytyjskiej gazecie The Times. Jak zrobić SUDOKU? Dowiesz się z tego artykułu!

Sudoku, czyli „ji wa dokushin ni kagiru”, (jap. – „cyfry muszą być pojedyncze”) to łamigłówka matematyczna, która zawojowała serca młodszych i starszych graczy na całym świecie. Celem gry jest wypełnienie diagramu 9 x9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, kolumnie oraz bloku (mały kwadrat 3 x 3) pojawiły się cyfry od 1 do 9 (bez powtórzeń).

Jak zrobić Sudoku?

Do stworzenia łamigłówki SUDOKU potrzebujesz jedynie czystej kartki papieru, długopisu i odrobiny logicznego myślenia. Na kartce papieru należy narysować planszę – siatkę sudoku. Siatka powinna się składać w sumie z 9 kwadratów, z których każdy powinien być jeszcze podzielony na 9 mniejszych kwadratów. Kwadraty układamy w trzech rzędach po trzy, formując z nich jeden duży kwadrat.

Plansza gotowa, co dalej?

Tworzenie SUDOKU zaczynamy od pierwszego dużego kwadratu, najlepiej tego, który znajduje się najbardziej po lewej, u samej góry. W jego najbardziej górnym lewym rogu wpisujemy cyfrę 1, a następnie przeskakujemy do kolejnego kwadratu i w jego najbardziej górnym lewym rogu wpisujemy cyfrę 2. Przeskakujemy do kolejnego, trzeciego kwadratu i analogicznie wpisujemy w niego cyfrę 3 oraz podobnie postępujemy z pozostałymi (ze środkowego oraz dolnego rzędu), wypełniając planszę SUDOKU po kolei cyframi od 1 do 9.

Następnie przenosimy się z powrotem do pierwszego dużego kwadratu i tym razem wpisujemy cyfrę w jego najbardziej dolny prawy róg. Zaczynamy od cyfry dwa i wpisujemy kolejno cyfry w kolejne dolne prawe rogi kwadratów. Po cyfrze 9 ostatni wolny kwadracik wypełniamy cyfrą 1.

Kolejny krok to wypełnienie drugich rzędów wcześniej wypełnianych kwadratów. W miejscu gdzie wpisywaliśmy cyfrę 1, tuż pod tym kwadracikiem wpisujemy 3, natomiast w miejscu, gdzie wcześniej wpisywaliśmy cyfrę 2, tuż pod nim wpisujemy cyfrę 4, postępując w analogiczny sposób aż do samego końca i z uwagą przeskakując z kwadratu do kwadratu.

Przydatne wskazówki

  • Aby utrudnić rozwiązanie łamigłówki można zwiększyć przeskok pomiędzy cyframi!
  • Ważne, by zawsze zaczynać tworzenie SUDOKU od pierwszego kwadratu, ale niekoniecznie ważne jest, by zaczynać zawsze od cyfry 1. Jeśli będziesz się trzymać ogólnego schematu, możesz zmieniać cyfry!
  • Przed pokazaniem komuś własnoręcznie stworzonego SUDOKU postaraj się je najpierw sam rozwiązać, by wyłapać możliwe błędy i nieścisłości. Dla początkujących graczy wymaż tylko niektóre cyfry, nie rzucaj ich od razu na głęboką wodę!

Rozwiązywanie Sudoku

Sprawdź po kolei, jakich cyfr brakuje w wierszu, kolumnie lub kwadracie, a gdy już wytypujesz właściwe cyfry, sprawdzaj po kolei, które z nich pasują do układu łamigłówki. Jeśli jakiejś cyfry brakuje w rzędzie, sprawdź, czy nie mam jej czasem w danej kolumnie lub kwadracie. Drogą eliminacji dobierz cyfry, którymi należy wypełnić puste przestrzenie.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
100%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze