Czytany poradnik
Jak zaprojektować opakowanie
1

Jak zaprojektować opakowanie

AUTOR:  Joanna Cieślak6 listopada 2017

Zadaniem dobrze zaprojektowanego opakowania jest nie tylko ochrona produktu, ale również jego reklama. Nawet gdybyśmy nie czytali, to i tak opakowanie musimy kupić.

Projektować można wszystko, od etykiet na butelki, taśmy klejące, aż po idealne opakowania. A do tego można dodać do nich nadruk, więc nic dodać nic ująć jest, co robić. Jak zaprojektować opakowanie, by zachęcało do kupowania?

Czego potrzebujemy?

Aby zaprojektować opakowanie musimy najpierw przygotować najpotrzebniejsze elementy.

Zatem:

 • Grupa docelowa, potencjalni odbiorcy.
 • Własny pomysł opakowania,
 • Program do projektowania,
 • Fotografia produktowa.

Jak zaprojektować opakowanie? – krok po kroku

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić, do czego wykorzystamy zaprojektowane opakowanie. Musisz wziąć pod uwagę rozmiar opakowania i wielkość swoich produktów.

 1. Określamy grupę docelową, potencjalnych odbiorców, do których zaprojektowane opakowanie będzie skierowane.
 2. Przechodzimy teraz do własnego projektu. W programie graficznym określamy wielkość opakowania. W razie problemów odpowiedzią może być metoda burzy mózgów na generowanie pomysłów.
 3. Na wzór opakowania w programie nanosimy fotografię produktową. Przechodzimy następnie do kadrowania, określenia kolorów i ewentualnych napisów.
 4. Po kadrowaniu czas na modelowanie. Przenosimy projektowane opakowanie do przestrzeni. Określamy kształt, materiał oraz zamknięcie, technikę druku i jego cenę.
 5. Typografia. Wybieramy układ graficzny, dobieramy odpowiednie tło do wybranych kolorów. Wyznaczamy miejsce na fotografię, krój czy wykrojniki. Pamiętaj o kodach kreskowych i numeratorach.
 6. DTP. Przechodzimy do zabawy w Photoshopie. Z precyzją dobieramy barwy CMYK. Na koniec przechodzimy do wizualizacji projektu.
 7. Udanych projektów i miłej zabawy.

Zalety opakowań

 1. Indywidualne podejście projektowe.
 2. Oryginalność dla grupy produktów.
 3. Opakowanie dopasowane do produktu.
 4. Wygląd opakowania dostosowany do grupy, branży, marketingu.
 5. Jakość wykończenia, końcowy efekt (materiał, uszlachetnianie).
 6. Opakowanie budzi emocje, namawia do zakupu.

A jeśli chcesz stworzyć szybko i łatwo projekt swojego opakowania możesz także skorzystać z kreatora online na stronie producenta opakowań.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze
 • akar-opakowania.pl
  5 kwietnia 2018 at 15:15

  Bardzo dobry artykuł, oryginalne opakowanie z logiem pozwala wyróżnić firmę, w naszej firmie akar-opakowanial.pl tworzymy pudełka i opakowania na zamówienie dla klienta – sprawdza się to doskonale od lat.