Czytany poradnik
Jak zachęcić klienta do kupna?
0

Jak zachęcić klienta do kupna?

AUTOR:  Joanna Cieślak7 grudnia 2017

Ogromna konkurencja oraz błyskawiczny przepływ informacji, dzięki branży internetowej – z jednej strony przeszkoda dla nowych i istniejących firm w rozwoju przedsiębiorstwa, a z drugiej ogromne możliwości, które nie istniały jeszcze dwie dekady temu. Gdy już jednak znajdziemy kanał sprzedaży, który przyniesie nam setki i tysiące nowych potencjalnych nabywców pozostaje pytanie: jak zachęcić klienta do kupna?

Istnieje na to kilka sposób. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najlepsze metody, które zarówno same jak i skumulowane pozwalają zwiększyć tzw. konwersję sprzedaży. O tym czym jest konwersja sprzedaży napisane zostało już wiele, jednak przypomnijmy sobie raz jeszcze definicję tego pojęcia.

Zwiększ konwersję sprzedaży

Chociaż słowo to kojarzy się głównie z branżą internetową to dotyczy także tradycyjnego handlu. Otóż pojęcie konwersji sprzedaży oznacza procentowy udział klientów, którzy po odwiedzeniu naszego sklepu/stoiska/strony/oddziału zdecydowały się na zakup od nas produktu lub usługi. Oczywiście im większa konwersja – tym większe zyski. I to właśnie na konwersji sprzedaży skupimy się dzisiaj odpowiadając na pytanie: jak zachęcić klienta do kupna u nas, zamiast u konkurencji.

Jak zachęcić klienta do kupna

W naszych wyliczeniach skupimy się na handlu internetowym poprzez stronę lub sklep e-commerce, ponieważ to właśnie tam, najczęściej następuje pierwszy kontakt klienta z naszą firmą. Nie mniej metody te można bez najmniejszego problemu przełożyć na inny rodzaj prowadzonej działalności.

  1. Zaoferuj więcej niż konkurencja – Czas, gdy cena była najważniejszym kryterium wyboru towaru dobiegają końca i całe szczęście. Co raz częściej dla konsumentów z pokolenia internetu (którzy zaczynają zalewać rynek zakupowy w Polsce i na świecie) znaczenie odgrywają inne kwestie: opinie o produkcie/firmie, prosty proces zakupowy, czy też dodatkowe gratisy np. w postaci darmowej wysyłki. Starając się zatem zachęcić klienta do kupna warto nie tylko zrobić to samo co konkurencja, ale także lepiej.
  2. Postaw na nowoczesność – Młode pokolenie lubią nowinki technologiczne. I to jak! Warto więc pochylić się w ich stronę (ale także naszych pozostałych klientów) i wybrać innowacyjne metody składania zakupów. Sklep internetowy na Facebooku? Czemu nie! A może system B2B, który ograniczy nadmierny kontakt z handlowcem? Jak najbardziej! Możesz zrobić dla swoich klientów wiele więcej – wykaż się kreatywnością i zainwestuj w narzędzia, które uproszczą ich zakupy.
  3. Bądź wszędzie – Nie ograniczaj się tylko do Facebooka, czy strony internetowej. Udzielaj się na małych grupach tematycznych i forach internetowych. Zadbaj o bezpośredni i szybki kontakt ze swoim klientem. Nawet jeżeli masz wystarczająco dużo odwiedzin konsumentów (wirtualnych lub fizycznych) to pamiętaj, że wielu z nich może opuścić Twój sklep bez pełnego koszyka. Poprowadź swoich klientów za rękę i pokaż im, że jesteś tam gdzie Ciebie potrzebują!
  4. Zainwestuj w narzędzia – Wydaje Ci się, że po wielu latach w handlu wszystko już widziałeś? Jesteś w błędzie! Przeglądnij internet i najpopularniejsze serwisy o tematyce IT oraz e-commerce i zobacz co w trawie piszczy. Zainwestuj w nowoczesne narzędzia analityczne, które pozwolą lepiej prześledzić proces myślenia Twojego klienta. Dzięki nim usuniesz tzw. wąskie gardła i sprawisz, że do Twojej kieszeni zacznie płynąć rzeka pieniędzy. Nie wierzysz? Sprawdź i napisz komentarz!
  5. Zatrudnij specjalistę – Chociaż bardzo byś tego chciał, nie jesteś w stanie robić wszystkiego! Zaufaj ludziom, zwłaszcza młodym, które w małym palcu mają nowe technologie. Zatrudnij specjalistę lub eksperta z marketingu, który zadba o spójną i zyskowną kampanię. A gdy tylko przyjdzie na to czas, nie bój się zainwestować w nowe metody promocji biznesu! Pamiętaj także, że wyszkolony marketingowiec wykona za Ciebie także pracę, która pomoże zwiekszyć konwersję sprzedaży. Wyposaż go dodatkowo w niezbędne aplikacje oraz zapewnij mu środki, a sukces masz gwarantowany!

Wiesz już jak zachęcić klientów do kupna w swoim sklepie, salonie lub na stronie internetowej? A może znasz na to lepszy sposób? Napisz komentarz i podziel się tym z innymi!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze