Mieszkanie
Czytany poradnik
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?
0

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

AUTOR:  Porady.org28 sierpnia 2019

Gdy zbliża się długo wyczekiwany urlop, często jedyne, o czym się myśli, to perspektywa wymarzonego odpoczynku. Nikt nie chciałby jednak wrócić z wakacji, zastając mieszkanie ograbione z cennego dobytku. Jak odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, aby nie doszło do takiej sytuacji?

Drzwi i okna – podstawy bezpiecznego mieszkania

Wbrew pozorom, według statystyk Komendy Głównej Policji, to właśnie mieszkania, nie domy, najczęściej padają ofiarą włamywaczy. Zabezpieczenie mieszkania przed dłuższą nieobecnością jest kluczowe, aby nie tylko nie stracić swoich własności, lecz również, by móc pozwolić sobie na komfortowy, bezstresowy wypoczynek. Najlepsze systemy zabezpieczeniowe znaleźć można w tym miejscu: https://ivolta.pl.

Właściwe zabezpieczenie mieszkania rozpoczyna się od samego wejścia, czyli od drzwi. Planując zakup drzwi wejściowych, nigdy nie należy wybierać produktów najtańszych, nawet jeśli ich wygląd byłby atrakcyjny. Zamiast tego warto rozważyć montaż drzwi antywłamaniowych. W Polsce produkty te klasyfikowane są w obrębie sześciu kategorii wytrzymałościowych. Im wyższa kategoria, tym wyższy poziom zabezpieczeń.

Podobnie podejść należy do okien, które również są klasyfikowane, ale w siedmiu, nie sześciu kategoriach. Zakup specjalnych okien antywłamaniowych może być jednak kosztowny. Jeśli wydatek ten nie jest osiągalny dla budżetu domowego, warto rozważyć instalację rolet antywłamaniowych, specjalnych klamek wewnętrznych zamykanych na klucz i okuć metalowych, utrudniających włamywaczom podważenie zawiasów lub ramy. Tak wyposażone okna z pewnością nie będą łatwe do sforsowania.

Systemy alarmowe, monitoring i czynnik ludzki

Po zabezpieczeniu okien i drzwi mieszania warto zainstalować przynajmniej prosty system alarmowy. Powinien składać się z czujek ruchu, które dostrzegłszy zmianę w polu widzenia, natychmiast zareagują. Istnieje bardzo wiele tego rodzaju produktów. Przykładowo, czujki laserowe uaktywniają się, gdy dojdzie do przerwania wiązki laserowej na badanym obszarze, a niektóre czujki działające na podczerwień wrażliwe są na pojawienie się obiektów o podwyższonej temperaturze (ludzi i zwierząt).

Prosty system monitoringu również jest bardzo przydatny, gdyż nie tylko wywrze presję na włamywaczach i może skłonić ich do opuszczenia mieszkania, ale także zarejestruje ważny dowód do postępowania. Położenie czujek i kamer powinno być wybrane w taki sposób, by ich kąt widzenia obejmował zasięgiem okna i drzwi.

Ostatecznie ważnym elementem w pełni bezpiecznego mieszkania okazuje się czynnik ludzki. Przed dłuższą nieobecnością warto poprosić zaufanego sąsiada o odwiedzanie mieszkania co jakiś czas, zapalanie świateł, odsłanianie i zasłanianie rolet oraz sprzątanie ulotek sprzed drzwi. Każdy złodziej przed próbą kradzieży przez dłuższy czas obserwuje mieszkanie, którym jest zainteresowany. Jeżeli dzień w dzień widzieć będzie zasłonięte rolety o każdej porze dnia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że takie mieszkanie obierze sobie za „cel”.

Artykuł powstał przy współpracy z ivolta.pl.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze