Kredyty i leasingi
Czytany poradnik
Jak wziąć korzystny kredyt samochodowy? Podpowiadamy
SPIS TREŚCI
0

Jak wziąć korzystny kredyt samochodowy? Podpowiadamy

AUTOR:  Joanna Cieślak4 marca 2017

Końcówka i początek roku to dobry moment na zmianę czy zakup pierwszego auta. Dealerzy samochodowi obniżają ceny za poszczególne modele o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Sfinansowanie zakupu staje się jeszcze łatwiejsze, nawet bez posiadania sporych oszczędności.

Łatwy i tani – taki może być również kredyt samochodowy dla Ciebie. Jak i gdzie go znaleźć? Wybór pierwszej lepszej oferty może oznaczać niepotrzebne wydatki. Błędem jest też analizowanie tylko oprocentowania kredytu czy wysokości miesięcznej raty kredytu. Zawsze trzeba porównać prowizję za jego udzielenie oraz dodatkowe opłaty.

Interesującą alternatywę stanowią produkty z tzw. ratą balonową. O ich atrakcyjności decyduje wysoka wartość rezydualna (resztowa). Klient wie przed podpisaniem umowy, ile wyniesie spadek ceny pojazdu w trakcie jego użytkowania. Kwota ta jest do uregulowania zgodnie z ustalonym harmonogramem. Gdzie szukać produktów z ratą balonową? Przede wszystkim w bankach producentów i koncernów samochodowych. One są w stanie zaproponować korzystne warunki dla kredytobiorców. Potwierdzeniem tego jest np. Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody, oferowany przez Toyota Bank. Jeśli klient wybierze ten produkt, to zapłaci raty niższe  średnio o 40 proc. niż w przypadku standardowego kredytu.

Salon korzyści

Do uruchomienia kredytu samochodowego jest potrzebny wkład własny. W wielu przypadkach wystarczy już 10 proc. wartości pojazdu. Większa wpłata, np. 30 proc., oznacza jeszcze niższe raty miesięczne.

Jeśli klient zamierza starać się o kredyt samochodowy, to wszystkie formalności załatwi w salonie dealerskim. Tam, wspólnie z doradcą, uzupełni wniosek kredytowy. Standardowo zajmuje to kilka lub kilkanaście minut. Decyzja dotycząca finansowania zapada zazwyczaj w ciągu godziny.

Potencjalnym kredytobiorcom sprzyja czas. Ma to związek z wyprzedażami w salonach dealerskich. Przykład? Klienci Toyoty mogą liczyć na atrakcyjne rabaty w okresie od listopada br. nawet do marca 2018 r. Przykładowo, cena Yarisa spadła o 5 tys. zł, Aurisa o 9 tys. zł, a Avensisa aż o 17 tys. zł. To przekłada się również na niższe raty. W przypadku wymienionych modeli wynoszą one odpowiednio 368 zł, 562 zł oraz 708 zł. Warunki te dotyczą klientów wybierających finansowanie na 48 miesięcy i wnoszących wkład własny w wysokości 30 proc.

Reprezentatywny przykład dla Kredytu SMARTPLAN: cena nowego samochodu 70 000,00 zł, wpłata własna 21 000,00 zł, czas obowiązywania umowy 36 miesięcy, miesięczna wartość raty kredytowej 1 210,00 zł, z Ostatnią Ratą 14 000,00 zł, oprocentowanie nominalne zmienne w skali rocznej 5,99%, rzeczywista roczna stopa oprocentowania 11,48%. Całkowita kwota kredytu 49 000,00 zł, całkowity koszt kredytu 10 339,09 zł (obejmuje prowizję bankową 1 470,00 zł, odsetki 5 879,05 zł, oraz szacunkowy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego AC 2 990,04 zł), całkowita kwota do zapłaty przez kredytobiorcę 59 339,09 zł.

Kalkulacja ważna na dzień: 23-01-2017r.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze