Zdrowie
Czytany poradnik
Jak wyleczyć kaszel
0

Jak wyleczyć kaszel

AUTOR:  Joanna Cieślak28 lutego 2018

Chociaż kaszel nie jest sam w sobie chorobą, to jednak jest nie przyjemną dolegliwością, wstępująca przy wielu chorobach. Pojawia się w przypadku przeziębień, a także towarzyszy zapaleniom krtani, tchawicy czy innym infekcją górnych dróg oddechowych. Pojawia się bardzo często przy astmie oskrzelowej oraz groźnej mukowiscydozie. Oto kilka porad, jak wyleczyć kaszel.

Rozróżniamy kilka typów kaszlu. Najczęstszymi jest kaszel suchy oraz mokry. Może być także przewlekły, utrzymujący się na długo po zaleczeniu choroby. Wyróżnia się także typy kaszlu świszczącego lub szczekającego. Na szczęście kaszel można bardzo często wyleczyć domowymi sposobami.

Powody powstawania kaszlu

By poznać sposób w jaki wyleczyć najskuteczniej kaszel, należy na początek określić, z jakim typem kaszlu mamy do czynienia. Kaszel jest reakcją obronna organizmu, podejmowaną w celu usunięcie z dróg oddechowych ciała obcego czy wydzieliny. W tym celu wyrzucane jest w dużej prędkości powietrze z płuc. Jego pęd ma za zadaniu usunięcie przeszkadzającego oddychaniu elementu. Kaszel jest więc sygnałem, iż w drogach oddechowych zaczyna się pojawiać niepokojąca infekcja. O tym, z jaką chorobą mamy do czynienia, mówi rodzaj kaszlu.

Typy kaszlu

Najczęściej pojawiającym się typem kaszlu jest kaszel suchy. Zazwyczaj pojawia się on na początku infekcji, potem przeistaczając się w kaszel mokry. Kaszel suchy jest męczący. Pojawia się najczęściej w ciągu dnia. Przy jego okazji może pojawić się nieznaczna ilość wydzieliny. Kaszel ten nasila się na noc, i pogarsza się gdy chory się rozgrzeje. Wraz ze wzrostem temperatury kaszel przybiera na sile. Przy jego okazji mogą pojawić się niepokojące duszności. Jest częstym objawem zapalenia krtani tchawicy. Przy zapaleniu oskrzeli pojawia się kaszel typu napadowego. Charakteryzuje się on czasem występowania, głównie mamy z nim do czynienia rano Jest to kaszel niezwykle meczący, i potrafi trwać do półtorej minuty. W przypadku astmy oskrzelowej pojawia się często kaszel męczący, mokry. Podobny typ kaszlu występuje przy mukowiscydozie. Pojawia się także duża ilość nieprzyjemnej wydzieliny.

Jak wyleczyć kaszel skutecznie

Do określenia typu kaszlu, z jakim zmaga się chory, pomaga jego obserwacja. Zazwyczaj lekarz pyta o kolor zaobserwowanej wydzieliny, jej konsystencję oraz częstotliwość. Pomaga to w określeniu typu kaszlu, i dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Leczenie kaszlu mokrego związane jest  przyjmowaniem leków wykrztuśnych. Celem leczenia jest pozbycie się wydzieliny, jaka zalega w drogach oddechowych. Należy w tedy zakupić odpowiedni do typu syrop, który działa rozrzedzająco na zalegająca wydzielinę. Jeżeli jednak osobą chorą jest dziecko, lepiej jest udać się do lekarza. W przypadku kaszlu suchego leczenie jest nieco bardziej skomplikowane Najczęściej stosuje się leki przeciwkaszlowe. Są to zazwyczaj tabletki do ssania, stworzone na bazie ziół. Częstym ich składnikiem jest podbiał, anyż tymianek czy prawoślaz.

Sposobem, jak wyleczyć kaszel domowymi metodami, jest odpowiednie nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Zbyt suche powietrze dodatkowo podrażnia drogi oddechowe, przyczyniając się do powstawiania kaszlu. Inna skuteczną metodą leczenia są parówki, w których wykorzystuje się napary z ziół. Najczęściej stosuje się szałwię, rozgrzewającą ciało

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze