Technologie
Czytany poradnik
Jak wyłączyć komentarze w WordPress
0

Jak wyłączyć komentarze w WordPress

AUTOR:  Porady.org22 grudnia 2020

Komentarze WordPress to świetne narzędzie, które pozwala angażować czytelników we wszystko, co jest publikowane na danej stronie internetowej. Każdy kij ma jednak dwa końce – komentarze mogą być także niebezpieczne i narażać witrynę na spam lub ataki. Jak wyłączyć komentarze w WordPressie? Podpowiadamy!

Jak wyłączyć komentarze w WordPress – po co to robić?

Komentarze w WordPress to wygodne narzędzie do generowania większego ruchu na stronie internetowej. Dzięki możliwości komentowania wpisów można zachęcić użytkowników do aktywnego wypowiadania się na łamach danego portalu lub bloga i tym samym, wywoływać żywe dyskusje na dany temat. Komentujący czytelnicy najczęściej powracają na daną stronę, by śledzić dyskusję i dodawać kolejne opinie.

Komentarze mogą mieć jednak także negatywny wpływ na daną stronę internetową. Publikowane przez boty lub niepożądane osoby, mogą one narażać witrynę na spam, spowalniać ją lub nawet zwiększyć ryzyko zagrożenia w postaci ataków złośliwego oprogramowania. W takiej sytuacji, w przypadku niektórych wpisów / branż, lepiej wyłączyć opcję dodawania komentarzy. Jak wyłączyć komentowanie w WordPress? Można tego dokonać w sposób ręczny lub korzystając z funkcjonalnych wtyczek WordPress.

Jak wyłączyć komentarze w WordPress – ręcznie

Jak wyłączyć komentarze w WordPressie w sposób ręczny? Wystarczy wejść w zakładkę Ustawienia w Panelu Administratora i tam wybrać panel Dyskusja. Następnie w Ustawieniach dyskusji można zaznaczyć interesujące nas opcje. W boxie Domyślne ustawienia nowych artykułów mamy dostępne następujące ustawienia:

  • spróbuj powiadomić wszystkie blogi, do których odnośniki zostały umieszczone w artykule,
  • zezwól innym blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika do nowo dodanych artykułów,
  • zezwól na komentowanie nowych artykułów.

Jeśli zależy nam na tym, by artykuły nie były komentowane, należy odznaczyć ostatnią opcję.

Jak wyłączyć komentarze w WordPress – za pomocą wtyczek

Jak wyłączyć komentarze w WordPressie za pomocą wtyczek? W tym celu można skorzystać z takich wtyczek jak Akismet lub Disable Comments. Ta pierwsza to bardzo popularna wtyczka antyspamowa, która filtruje komentarze na blogu lub stronie internetowej i wychwytuje treści, które mogą być niepożądane lub stanowić SPAM. Druga z wymienionych wtyczek pozwala na masowe wyłączanie komentarzy we wszystkich wpisach na stronie WordPress, za pomocą jednego kliknięcia. Z jej pomocą można także ograniczyć komentowanie wpisów do wybranych elementów na stronie – wpisów, stron lub mediów.

Inny sposób na ograniczenie niepożądanym autorom komentarzy dostępu do naszego bloga to zastosowanie weryfikacji ReCAPTCHA. Technologia ta wymaga od użytkownika kliknięcia na odpowiednie pola wyboru lub wpisania konkretnego, wyświetlanego ciągu cyfer i liter, przez co jest ona trudna do ominięcia dla botów i spambotów. Popularnym narzędziem w blogosferze, które może uchronić witrynę przed spamem, jest także narzędzie do zarządzania komentarzami w sieci – Disqus.

Ograniczenie komentowania danej strony internetowej

Wyłączanie komentarzy w WordPress to nie jedyny i ostateczny sposób na ochronę przed spamem. Aby utrudnić niepożądanym osobom i botom komentowanie wpisów, można zostawić komentarze włączone, a zamiast tego aktywować opcje, dzięki którym będzie możliwe kontrolowanie dodawania komentarzy przez użytkowników. W tym celu należy ponownie skorzystać z zakładki Ustawienia Dyskusji i skonfigurować ustawienia komentarzy zgodnie z potrzebami.

W tym miejscu możemy zadecydować np. o tym, że, aby zamieścić komentarz, jego autor musi:

  • być zarejestrowany i zalogowany,
  • wprowadzić do specjalnego formularza swój podpis oraz adres-email.

Możliwe jest także zablokowanie komentowania starszych wpisów oraz ręczne zatwierdzanie komentarzy, zanim pojawią się one na blogu. W ustawieniach dyskusji można ustawić również, że aby komentarz mógł zostać opublikowany, inne komentarze tego samego autora muszą być wcześniej zatwierdzone. Po wybraniu preferowanych opcji należy zatwierdzić ustawienia przyciskiem Zapisz zmiany.

Wyłączanie komentarzy WordPress dla wielu postów naraz

WordPress to platforma CMS, która jest bardzo wygodna w użyciu. Jej twórcy wpadli na świetny pomysł, by użytkownicy mogli wykonywać kilkanaście różnych operacji na raz. Masowe działania dotyczą także wyłączania komentarzy. Dzięki szybkiej edycji postów i stron można zaznaczyć wszystkie wpisy, w których chcemy wyłączyć komentowanie i wprowadzić te ustawienia w życie za pomocą jednego kliknięcia w zakładkę Komentarze – > Nie zezwalaj.

PAMIĘTAJ: przed każdą ingerencją w ustawienia WordPress warto wykonać kopię zapasową danych, by zapobiec ich utracie. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, by skonfigurować WordPress, poproś bardziej doświadczoną osobę lub zatrudnij specjalistę, który skonfiguruje platformę CMS bez ryzyka utraty cennych danych i ustawień.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze