Technologie
Czytany poradnik
Jak wykorzystać potencjał drukarek 3D w swojej firmie?
0

Jak wykorzystać potencjał drukarek 3D w swojej firmie?

AUTOR:  Porady.org16 czerwca 2020

Druk przestrzenny to technologia, która staje się coraz popularniejsza zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i wśród naukowców czy prywatnych użytkowników. Drukarki 3D są też coraz częściej wykorzystywane w siedzibach firm, warsztatach i biurach. Sprawdź, jak wykorzystać ten potencjał w Twoim przedsiębiorstwie!

Modele i prototypy

Tworzenie modeli, makiet i prototypów to jedno z najpopularniejszych zastosowań drukarek 3D. Uzyskane w ten sposób materiały pokazowe są efektowne, dokładne i precyzyjne, a sam proces drukowania jest szybki i tani w stosunku do innych metod produkcji takich elementów (na przykład wykonywania ich ręcznie lub tworzenia specjalnych form odlewniczych).

Makiety architektoniczne

Drukarka 3D może świetnie sprawdzić się do tworzenia makiet architektonicznych. Ta metoda jest szybsza i dokładniejsza, niż ręczne budowanie makiety, a rezultaty są znacznie trwalsze. Łatwiej jest także uzyskać skomplikowane kształty, co stanowi ogromną zaletę w przypadku złożonych projektów.

Design i dekoracje

W firmach zajmujących się projektowaniem mebli, elementów wyposażenia oraz dekoracji drukarka 3D to doskonałe narzędzie do szybkiego tworzenia trójwymiarowych modeli. Zaletą druku przestrzennego jest możliwość uzyskania niezwykle precyzyjnych, skomplikowanych kształtów, dzięki czemu projektanci nie muszą ograniczać swojej wyobraźni.

Prototypy urządzeń i modele części

Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D można szybko prototypować części urządzeń, narzędzia, a nawet całe maszyny. Szybkość tworzenia wydruku i możliwość produkcji pojedynczych egzemplarzy sprawiają, że to bardzo ekonomiczna metoda, zwłaszcza w przypadku, gdy powstaje bardzo wiele wersji modelu, które tylko nieznacznie różnią się między sobą.

Funkcjonalne elementy

Drukarki 3D sprawdzają się nie tylko w tworzeniu modeli i prototypów. Druk przestrzenny to również doskonała metoda produkcji, zwłaszcza w przypadku mocno spersonalizowanych elementów czy części o skomplikowanych kształtach.

Narzędzia i części zamienne

Zaprojektowanie i wydrukowanie na drukarce 3D narzędzia doskonale przystosowanego do konkretnego zastosowania (na przykład klucza o wyjątkowym rozmiarze) jest znacznie szybsze niż uzyskanie tego samego rezultatu tradycyjnymi metodami. Dodatkowo w ten sposób można odtworzyć uszkodzone elementy, które trudno kupić (na przykład fragmenty obudowy czy części konstrukcyjne maszyn). Wszystko to przyspiesza produkcję i sprawia, że jest ona znacznie bardziej ekonomiczna.

Części konstrukcyjne

Druk przestrzenny pozwala uzyskać przedmioty o bardzo skomplikowanych kształtach, które ciężko jest wytworzyć innymi metodami. Dlatego ten sposób produkcji może okazać się bardzo praktyczny w przypadku detali o niestandardowej budowie, na przykład części konstrukcyjnych w niektórych urządzeniach, czy elementów wyposażenia w samochodzie. Druk 3D pozwala również ograniczyć zużycie materiału, a tym samym obniżyć koszty wytworzenia ostatecznego produktu. Ogromną zaletą jest także brak konieczności magazynowania części zamiennych.

Na specjalne zamówienie

W przypadku mocno spersonalizowanych zamówień przygotowanie do produkcji (na przykład stworzenie specjalnych form odlewniczych) może być bardzo kosztowne i często nie jest opłacalne przy niewielkich nakładach. Natomiast przy pomocy drukarek 3D możliwe jest niedrogie wytwarzanie produktów na indywidualne zamówienie klienta, nawet w pojedynczych egzemplarzach. Znacząco zwiększa to konkurencyjność firmy oferującej takie usługi na rynku.

Gdzie znaleźć profesjonalne drukarki 3D?

Jeżeli interesuje Cię zakup specjalistycznej drukarki 3D dla swojej firmy, szeroki wybór produktów z tej kategorii znajdziesz w internetowym sklepie z elektroniką Botland. W ofercie dostępne są drukarki klasy profesjonalnej, wykorzystujące różne technologie, między innymi druk stereolitograficzny (SLA) oraz przy zastosowaniu materiałów termoplastycznych (FDM). Znajdziesz tam również wiele akcesoriów oraz tworzyw przeznaczonych do wykorzystania z drukarkami 3D.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze