Finanse
Czytany poradnik
Jak wyjść z zadłużenia? 5 najlepszych porad
0

Jak wyjść z zadłużenia? 5 najlepszych porad

AUTOR:  Alicja Hudzik16 stycznia 2020

Wpadłeś w pętlę kredytów i długów? Nie wiesz, co robić? Podpowiemy Ci jak wyjść z zadłużenia i odzyskać komfort psychiczny oraz finansowy! Zapraszamy do lektury artykułu!

Jak wyjść z zadłużenia?

Ponad 2 miliony Polaków to osoby zadłużone, z niespłaconymi zobowiązaniami wobec banków lub parabanków. Im więcej zaciągniętych kredytów, tym łatwiej wpaść w pętle zadłużeń. Co zrobić, żeby się od niej uwolnić? Jak wyjść z długów chwilówek? Jak wyjść z długów komorniczych? Przygotowaliśmy dla Was listę 5 cennych porad!

Jak wyjść z zadłużenia – 5 najlepszych sposobów na to, by wyjść z długów

#1 Nie zaciągaj długów, by spłacać długi

Zaciąganie długów w jednym banku, by spłacać je w innym to kiepski pomysł, by wywiązać się z zobowiązań finansowych. W ten sposób łatwo można wpaść w jeszcze większą pętlę zadłużeń. Jeśli potrzebujesz pilnie gotówki, lepiej zapożyczyć się u zaufanej osoby lub członków rodziny i powoli stanąć na nogi.

#2 Przeanalizuj swój budżet

Jak wyjść z pętli zadłużeń? Przeprowadź sumienną analizę, zarówno swoich przychodów, jak i wydatków. Być może nie wszystkie rzeczy, które kupujesz, są Ci potrzebne? Przeanalizuj domowy budżet i spróbuj odnaleźć w nim jakieś luki – miejsca, w których można by zaoszczędzić.

Zamiast jeść na mieście – gotuj w domu, zamiast korzystać z samochodu – przerzuć się na rower, kupuj tańsze kosmetyki i ogranicz wieczorne wyjścia… Jest wiele sposobów na to, by znaleźć dodatkowe oszczędności, tylko musisz się zastanowić, które z rzeczy, z których korzystasz na co dzień, można wyeliminować!

#3 Zdobądź dodatkowe środki

Nie ma się co oszukiwać, jeśli chcemy wyjść z długów, musimy się wziąć ostro do roboty. Poszukaj dodatkowych zleceń, zrób nowy kurs, który da Ci więcej możliwości zawodowych. Przede wszystkim nie siedź z założonymi rękami i nie narzekaj, bo to nie poprawi Twojej sytuacji.

Jeśli masz ku temu odpowiednie warunki, spróbuj poszukać pracy za granicą. Kilkumiesięczny wyjazd może pomóc Ci odgrzebać się finansowo i pospłacać zobowiązania.

#4 Negocjuj warunki spłaty

Wiele banków wykazuje zrozumienie dla klientów, którzy wcześniej spłacali zobowiązania w terminie. Zawsze możesz spróbować renegocjować warunki spłaty pożyczki lub kredytu, np. wydłużyć plan spłat lub rozłożyć zobowiązanie na mniejsze raty. Dobrym sposobem jest także negocjowanie marży kredytu, zwłaszcza jeśli orientujesz się dobrze na rynku i stawkach marżowych.

#5 Zgłoś upadłość konsumencką

Jeśli sytuacja jest naprawdę krytyczna i potrzebujesz więcej czasu, by stanąć na nogi finansowo, możesz zgłosić upadłość konsumencką. Wtedy w wyniku procesu sądowego zostanie ogłoszona Twoja niewypłacalność, a harmonogram spłaty dotychczasowych zobowiązań zostanie wydłużony.

Zgłoszenie upadłości konsumenckiej to także sposób na pozbycie się komornika, jednak aby udało się ją ogłosić, musisz przekonać sąd, że do złej sytuacji finansowej doszło nieumyślnie. Inny sposób na odroczenie płatności to wnioskowanie o tzw. wakacje kredytowe.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze