Dom
Czytany poradnik
Jak wyczyścić srebro
0

Jak wyczyścić srebro

AUTOR:  Anita Wach18 stycznia 2018

Srebro to jeden z głównych materiałów do tworzenia biżuterii. Jego kolor pasuje do każdej stylizacji, jest trwały, ale czasem zdarzą się zabrudzenia. Jak wyczyścić srebro? Kilka prostych, domowych sposobów sprawi, że twoja biżuteria znowu będzie pięknie lśnić.

Jak wyczyścić srebro

Jeśli chcemy, aby nasze srebro na dłużej zachowało swoją pierwotną czystość, warto o nie zadbać. Konserwacja srebrnych przedmiotów jest bardzo ważna, ponieważ srebro wchodzi w reakcje z różnymi substancjami, co powoduje jego matowienie lub zabrudzenie. Jeśli nie używamy srebrnych sztućców codziennie, należy je szczelnie owinąć folią aluminiową i schować tak, aby nie dostał się do nich kurz. O biżuterię najlepiej zadbamy, gdy będziemy ją ściągać przy myciu rąk lub ciała oraz gdy nie będziemy na nią psikać perfumami.

Pasta

Najprostszy, domowy sposób na wyczyszczenie srebra to użycie pasty do zębów, najlepiej takiej niezawierającej środków wybielających. Na delikatną szmatkę wystarczy nanieść odrobinę pasty i przetrzeć naszą zabrudzoną biżuterię. Zamiast ściereczki można użyć szczoteczki do zębów, ale wtedy mogą pojawić się zarysowania.

Popiół

Jest to najstarszy sposób na czyszczenie srebra, którego używały nasze babcie. Wystarczy nabrać niewielką ilość popiołu na lekko mokrą szmatkę i przetrzeć srebro. Nie należy używać popiołu z węgla, ponieważ mogą powstać rysy.

Folia, woda, sól

Jak wyczyścić srebro tymi trzema produktami? Wystarczy dno jakiegoś naczynia, wyłożyć folią aluminiową, położyć na niej przedmioty, które chcemy wyczyścić i zalać wrzącą wodą z solą, pozostawić na jakiś czas, około 30 minut, ale można dłużej. Po tym zabiegu należy porządnie umyć naszą biżuterię lub zastawę, a następnie wypolerować dla lepszego efektu.

Szare mydło

Płynne szare mydło z dodatkiem soku z cytryny nanieść na miękką ściereczkę i przetrzeć srebrny przedmiot, następnie wypłukać w zimnej wodzie i wypolerować.

Ziemniak

Jak wyczyścić srebro ziemniakiem? W bardzo prosty sposób wystarczy przekroić go na pół i potrzeć srebrny przedmiot, a następnie wypłukać w wodzie. Drugim sposobem jest zalanie srebra wodą, w której gotowały się ziemniaki i pozostawienie tego na pół godziny po tym czasie należy wymyć nasze przedmioty i je wypolerować.

Mleko i piwo

Srebrne przedmioty zalać kwaśnym mlekiem, przykryć i pozostawić na około 45 minut, następnie wypłukać i wypolerować. Jeśli pod ręką mamy piwo można je przelać do słoika lub innego pojemnika, który można zamknąć, włożyć tam srebrną biżuterię i pozostawić na noc, potem wypłukać i wypolerować.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze