AGD i RTV
Czytany poradnik
Jak wyczyścić przypalony garnek?
0

Jak wyczyścić przypalony garnek?

AUTOR:  Porady.org28 stycznia 2019

Wasz ulubiony garnek przypalił się podczas przygotowywania obiadu? Zanim zdecydujecie się na wyrzucenie go do śmieci i zakup nowego, wypróbujcie jednego z naszych sposobów. Jak wyczyścić przypalony garnek? Podpowiadamy!

Czym wyczyścić przypalony garnek?

Jak uratować przypalony garnek? Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można produkty dostępne w każdym domu.

Jednym z nich jest sól. Jak powinno wyglądać czyszczenie spalonego garnka z jej pomocą? W tym celu należy wsypać ją do naczynia tak, aby w całości pokryć jego dno. Następnie dodajemy odrobinę ciepłej wody i zagotowujemy lub zostawiamy na kilka godzin.

Znajdujące się w naszej kuchni garnki (poza emaliowanymi), z łatwością wyczyścić można z wykorzystaniem octu. 3/4 szklanki produktu wlewamy do naczynia, dodajemy 3 łyżki wody, zagotowujemy i pozostawiamy na noc.

Co na przypalony garnek? Świetnie sprawdzi się tu również soda oczyszczona, którą stosuje się w identyczny sposób, co sól. Uwaga! Sposób ten nie znajdzie zastosowania w przypadku garnków aluminiowych.

Jak umyć przypalony garnek? Sprawdzony patent to zagotowanie w nim wody z dodatkiem proszku do prania.

Do tego celu wykorzystać można również…kostkę do zmywarki. W tym celu, do garnka wlewamy odrobinę wody, rozpuszczamy w niej środek czyszczący, zostawiamy na noc, a następnego dnia myjemy w zmywarce.

Kolejny niestandardowy sposób na przypalony garnek to użycie do tego celu coca coli. Garnek do gotowania na parze wypełniamy niewielką ilością gazowanego napoju i gotujemy przez kilka minut. Patent ten sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju naczyń, z wyjątkiem emaliowanych.

Jak domyć przypalony garnek? Do tego celu posłużyć można się również białym ryżem, którego garść należy umieścić w naczyniu, zalać wodą i zagotować. Na koniec, dokładnie myjemy garnek.

Jak wyczyścić przypalony garnek w zależności od materiału wykonania?

Czyszczenie przypalonego garnka dopasowane powinno być do materiału, z którego został on wyprodukowany. Przykładowo, aluminiowy garnek do mleka nie powinien być traktowany przy pomocy ostrych szczotek oraz drucianych myjek. Doprowadzić mogą one bowiem do trwałego uszkodzenia naczynia. Znacznie lepiej do tego celu sprawdzą się miękkie ściereczki. Przypalony garnek aluminiowy z łatwością wyczyścić można przy pomocy. Wystarczy, że 1 łyżeczkę produktu zagotujemy 1 litrze wody. Jak wypolerować aluminiowy garnek po umyciu? Posłużyć można się tu…przecierem pomidorowym. Jego skuteczność związana jest ze znajdującymi się w jego składzie naturalnymi kwasami, które doskonale chronią przed korozją.

Szorstkich gąbek i myjek nie lubią także naczynia emaliowane. Jak uratować przypalony garnek emaliowany? Posłużyć można się tutaj zarówno solą czy roztworem wody z sodą oczyszczoną, jak i płynem do mycia naczyń lub kapsułkami do zmywarki. Niewskazane jest natomiast czyszczenie tego typu naczyń przy pomocy octu oraz proszku do prania — mogłyby się one przyczynić do trwałego uszkodzenia ich powierzchni.

Przypalony garnek ze stali nierdzewnej wyczyścić można na kilka różnych sposobów. Do tego celu wykorzystuje się zarówno sól, jak i kwas cytrynowy czy ocet. Bez obaw sięgnąć można tutaj również po jeden z preparatów o właściwościach wybielających lub węgiel aktywny.

Gdy chcemy skutecznie wyczyścić garnek ceramiczny, sięgnijmy po sodę lub ocet winny. Do usuwania przypaleń z jego powierzchni nie powinno się natomiast używać soli, która to mogłaby się przyczynić do osłabienia pokrywającej naczynie ceramicznej powłoki.

Posiadacze garnków teflonowych pamiętać powinni o tym, że czyścić można je wyłącznie przy pomocy gorącej wody oraz miękkiej gąbki. Stosowanie detergentów jest dopuszczalne w tym przypadku wyłącznie podczas pierwszego mycia naczynia.

Sól, soda oczyszczona czy ocet to sprawdzone domowe patenty na przypalony garnek. Wypróbujcie ich już dziś! Jeżeli jednak proponowane przez nas sposoby na przypalony garnek nie okazały się skuteczne, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego produktu.

Artykuł powstał przy współpracy z tadar.pl.
Źródło zdjęcia: stock.adobe.com, autor: easyasaofficial.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze