Budowanie i remontowanie
Czytany poradnik
Jak wyczyścić monitor?
0

Jak wyczyścić monitor?

AUTOR:  Porady.org11 stycznia 2021

Posiadając sprzęt elektroniczny chcemy, aby jego żywotność była jak najdłuższa a jakość użytkowania jak najlepsza. W dużej mierze istotną sprawą jest czyszczenie sprzętu, w tym monitora. Stosując się do kilku prostych zasad, będziemy się cieszyć przez długi czas korzystaniem z komputera, tabletu, telefonu, aparatu fotograficznego oraz telewizora.

Monitor komputera można wyczyścić środkami dostępnymi w domu lub zakupić specjalne produkty do tego przeznaczone. Czyszcząc samemu, można użyć najzwyklejszej ścierki z mikrofibry lub preparatu w sprayu, przeznaczonego do mycia szyb. Używając ściereczek z mikrofibry, potrzebujemy mieć ich dwie sztuki. Jedną wilgotną i drugą suchą. Najpierw przecieramy ekran zwilżoną a następnie wycieramy suchą do czysta. To bardzo prosty i tani sposób na pozbycie się kurzu i brudu. Można do tego celu wykorzystać również płyn do mycia szyb na bazie alkoholu. Spryskujemy ścierkę płynem i dopiero wtedy czyścimy do suchości. Nigdy nie można aplikować preparatu bezpośrednio na monitor, ponieważ płyn może dostać się między łączenia płyty ekranu z plastikową obudową. Takie działanie może wywołać spięcie. Zwarcie zniszczy sprzęt, co naciągnie nas na koszty zakupu nowego komputera. W ten sam sposób wyczyścimy ekrany innych urządzeń na przykład telewizoru, tabletu czy telefonu.

Drugim sposobem jest zakup odpowiednich środków do czyszczenia ekranów i monitorów sprzętu elektronicznego. Mam tutaj na myśli spraye w aerozolu, które również aplikujemy na ścierkę a dopiero później przecieramy. Ważne jest by nie miała ona włosia, który przyklei się do ekranu. Zdecydowanie bawełniane odpadają. Stworzy to brzydki efekt końcowy. I w sumie rzecz biorąc, monitor pozostanie nadal zanieczyszczony. Najlepsza będzie mikrofibra. Na rynku dostępne są chusteczki czyszczące, które już zostały nawilżone chemicznym delikatnym preparatem czyszczącym. Taką gotową ściereczką wystarczy przetrzeć monitor i gotowe. Szybki i łatwy sposób. Jednak trochę pieniędzy musimy wydać na takie dobrodziejstwa. Każdy ma możliwość wyboru odpowiedniej, bardziej pasującej opcji dla siebie.

Na co zwrócić szczególną uwagę ?

Przede wszystkim zanim zaczniemy czynności pielęgnacyjne ekranu należy odłączyć sprzed od prądu. Jeśli urządzenie wcześniej pracowało i jest nagrzane trzeba poczekać, aż się schłodzi. Dopiero gdy ostygnie, można zacząć czyszczenie. Wszystkie urządzenia takie jak komputery, laptopy, tablety, smartfony, aparaty fotograficzne wytwarzają pole magnetyczne, w związku z czym przyciągają kurz. Stosując środki zapobiegające osiadaniu się kurzu, przedłużymy czas do następnego sprzątania.

Czego nie należy robić aby nie zniszczyć monitora ?

Podstawowa zasada, której musimy się trzymać, to nie pryskanie bezpośrednio na ekran żadnymi płynami. Dotyczy to zarówno domowych sposobów jaki i gotowych środków czyszczących. Druga zasada, której nie można złamać to nie czyszczenie ręcznikami papierowymi. Wiele osób stosuje takie metody. Jest to duży błąd, gdyż papier strasznie rysuje powierzchnię, a zwłaszcza monitory. Wbrew niektórym przekonaniom, jest to twardy materiał. Tworzy malutkie ryski na ekranach wszelkiego rodzaju sprzętach elektronicznych i prowadzi do ich zniszczeń, których już nie da się naprawić. Sprzęt traci na wartości i jakość użytkowania znacznie się pogarsza.

Produkty dostępne na rynku z przeznaczeniem do czyszczenia wszelkiego rodzaju monitorów

Na polskim rynku jest dostępnych dużo produktów przeznaczonych do czyszczenia monitorów. Producenci oferują różne opcje. Poniżej podaję kilka przykładów takich preparatów.

Przykłady:

  • alkohol izopropylowy

Usunie nawet zabrudzenie z tłustych substancji, na przykład past termoprzewodzących. Wystarczy wycisnąć odrobinę na ścierkę i wyczyścić monitor urządzenia.

  • sprężone powietrze w sprayu

Dzięki temu produktowi można usunąć nagromadzony kurz z ekranu oraz przy okazji z innych części sprzętu.

  • pianka czyszcząca

Pianka bardzo dokładnie wyczyści ekran komputera czy też telewizora. Nie pozostawi żadnych smug ani zacieków.

  • chusteczki nawilżane do czyszczenia monitorów

Chusteczki są wygodną opcją. Wystarczy przetrzeć monitor laptopa albo tabletka i dalej cieszyć się dobrą widocznością naszego ulubionego serialu. Nie pozostawia smug ani zacieków. Z reguły nie mają w swoim składzie alkoholu. Przeważnie takie ścierki pakowane są pojedynczo, co chroni je przed wysychaniem.

  • zestaw do czyszczenia monitorów i LCD

Zestaw zawiera żel czyszczący, szczoteczkę oraz ścierkę z mikrofibry. Nakładamy żel na szmatkę i przecieramy ekran. Szczoteczka mikrostatyczna służy do wymiecenia kurzu ze sprzętu.

Podsumowanie

Czyszczenie monitorów przy urządzeniach domowego użytku jest bardzo ważną i konieczną sprawą. Wykonane odpowiednio, pozwoli na przedłużenie żywotności sprzętu, poprzez utrzymanie go w nienagannym stanie. W szczególności ekrany są narażone na zarysowania poprzez złe nawyki właściciela. Wybór metody jakiej użyjemy zależy od nas samych. Zarówno jedna i druga opcja jest dobra. Można również stosować obie w zależności od dostępnych środków. Jedno jest pewnie. Nie można tego zaniedbać.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze