Czytany poradnik
Jak wybrać zawód dla siebie? [infografika]
0

Jak wybrać zawód dla siebie? [infografika]

AUTOR:  Alicja Hudzik17 grudnia 2018

Jak wybrać zawód dla siebie [infografika]

Infografika: jak wybrać odpowiedni zawód dla siebie?

Jedną z ważnych i trudnych decyzji, które mają wpływ na przyszłość i dalsze życie jest wybór odpowiedniego zawodu. Jak wybrać zawód, by później nie żałować? Mamy dla Was kilka praktycznych porad!

Jak wybrać zawód dla siebie? Czym się kierować?

Wybór profesji to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Czym się kierować, by zaplanować odpowiednio karierę zawodową? Jak wybrać zawód dla siebie?

Czynniki, na które powinno się zwrócić uwagę, planując karierę zawodową to:

  • Predyspozycje zawodowe (zainteresowania, charakter, zdolności)
  • Zapotrzebowanie na rynku

Sektory, w których popyt na pracowników przewyższa podaż i według specjalistów trend ten będzie się utrzymywał jeszcze bardzo długo to:

  • Sektor IT
  • Sektor finansów
  • Sektor marketingu

Równie cenni i doceniani na rynku są wyspecjalizowani pracownicy fizyczni – takie zawody jak elektryk, spawacz, czy budowlaniec zawsze będą się cieszyły dużą popularnością na dynamicznym rynku pracy.

Jak wybrać zawód dla siebie? Przydatne porady

Poznaj siebie

W planowaniu kariery zawodowej kluczowym elementem jest poznanie siebie. Swoich słabości, mocnych stron, wrodzonych zdolności i predyspozycji. W Internecie można znaleźć wiele przydatnych testów, które pozwalają sprawdzić predyspozycje zawodowe. Jednym z takich testów jest tzw. Kierunek Rozwoju. Składający się z dwóch części test jest także dostępny w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych

Rozwijaj się

Do podjęcia upragnionego zawodu nie wystarczą same predyspozycje. Konieczna jest ekspercka wiedza, doświadczenie, szereg różnych kompetencji i dodatkowe zdolności. Rozwijaj się cały czas i uważnie dobieraj kierunki studiów oraz szkolenia. Ucz się języków obcych, by w przyszłości nie ograniczać się jedynie do języka polskiego. Rozwijaj swoje pasje – kariera zawodowa często stanowi wypadkową studiów i życiowych pasji.

Śledź sytuację na rynku

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Niektóre zawody istnieją od zawsze, inne powstały dopiero w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Śledź uważnie sytuację na rynku, statystyki i zapotrzebowanie na pracowników w danych sektorach.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze