Czytany poradnik
Jak wybrać wino do potrawy
0

Jak wybrać wino do potrawy

AUTOR:  Tomasz Gubała20 kwietnia 2018

Przygotowujesz wykwintny obiad dla ważnych gości, ale nie masz pojęcia jakie wino najlepiej wybrać? A może starasz się urozmaicić romantyczną kolację z ukochaną osobą, jednak boisz się popełnić faux pas? Sprawdź nasz poradnik dotyczący najtrafniejszych rodzajów kombinacji wina z podawanym daniem.

Jak wybrać wino do potrawy?

Zanim przejdziemy do konkretnych odmian wina, należy wspomnieć, że głównym celem tego trunku jest zaakcentowanie smaku potrawy – kierując się wyborem, powinniśmy szukać wina o podobnym aromacie co przyrządzony przez nas posiłek, albo spróbować zasady kontrastu, co pozwoli jeszcze bardziej uwydatnić niuanse kulinarne, jednak jest to dosyć ryzykowny zabieg, zwłaszcza dla początkujących kucharzy i amatorów szlachetnego napoju.

1. Wino czerwone

Najpopularniejszy rodzaj wina, a zarazem najmocniejszy w smaku. Jego lekką odmianę można podawać ze smażonym lub pieczonym drobiem, a mocniejszą – z wieprzowiną oraz wołowiną. Wytrawne, czerwone wino dobrze komponuje się z makaronami, twardymi rodzajami sera i ciężkostrawnymi potrawami.

2. Wino białe

Białe, delikatne wino świetnie nadaje się do łączenia z daniami rybnymi i owocami morza. Lekkie i wytrawne stanowi świetny aperitiff, łączy się z daniami drobiowymi, sałatkami, a także z serami pleśniowymi i wędlinami oraz różnymi rodzajami deserów.

3. Wino różowe

Owocowy smak różowego wina idealnie podkreśla wszelkie lekkie potrawy i podobnie jak wino białe, komponuje się z deserami. Dobrze uwypukla smak lekkich ryb, koziego sera oraz pomidorów. Delikatne, musujące wino różowe nada się również do wszelkiego rodzaju dań składających się z chudego mięsa, jak na przykład cielęcina.

Oczywiście należy pamiętać, że to nie wino jest najważniejsze przy posiłku – ma za zadanie jedynie podkreślać smak, a nie całkowicie go przysłonić, dlatego mocniejsze, bardziej aromatyczne wina podajemy do wyrazistych, dobrze przyprawionych potraw, a wina lżejsze – do przystawek i lekkich dań.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze