Czytany poradnik
Jak wybrać studia dla siebie?
0

Jak wybrać studia dla siebie?

AUTOR:  Agnieszka Szarak5 lipca 2018

Matura już zdana i chociaż niektórzy już dokładnie wiedzą, co będą robić w przyszłości, to nie każdy może to powiedzieć. Dowiedz się, jak wybrać studia, żeby na uczelnię chodzić z przyjemnością.

Bądź z sobą szczery

Jeżeli nie wiesz, jak wybrać studia i stoisz przed trudnym wyborem, najlepiej będzie, jeśli szczerze odpowiesz sobie na kilka pytań. Przede wszystkim zastanów się, co najbardziej sprawia Ci przyjemność i jaki zawód możesz z tym powiązać? Może szczęśliwie uda Ci się zdecydować na coś konkretnego, a potem obrać uczelnię wyższą, która zagwarantuje Ci odpowiednie wykształcenie.

Sam wiesz najlepiej, jakie masz predyspozycje, i które przedmioty sprawiają Ci trudność, a które nie. Nie można oczekiwać, że miłośnik matematyki zostanie polonistą, tak samo, jak od pasjonata sportów, że wybierze zawód księgowego. Ważne też, czy jesteś mocno nastawiony na cel i zdecydujesz się na trudne studia, po których zarobki mogą być naprawdę dobre, czy chcesz jeszcze poznać samego siebie w trakcie nauki i zdecydować się na jakiś zawód później. Wszystko w Twoich rękach.

Jak wybrać studia, czyli dni otwarte

Jeżeli wciąż masz wątpliwości albo nazwa danego kierunku nie mówi Ci zbyt wiele, zawsze warto udać się na dni otwarte uczelni. Sprawdź w sieci, kiedy uczelnia organizuje podobne przedsięwzięcia i udaj się, aby dowiedzieć się więcej. Przy okazji może uda Ci się porozmawiać ze studentami, którzy podzielą się z Tobą najbardziej wiarygodną opinią. Jeżeli nie jesteś pewien, czy konkretny kierunek Cię interesuje lub jest dla Ciebie — nie wahaj się. Ruszaj naprzeciw uczelni i przekonaj się sam!

Wszystko jest w internecie

Nie Ty pierwsze zastanawiasz się, jak wybrać studia. Te dylematy stoją przed całym mnóstwem młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie. Dlatego warto jest wpisać dany kierunek oraz uczelnię w wyszukiwarce i poszukać o nim opinii w internecie. Absolwenci lub studenci mają swoje fora, na których wypowiadają się na temat kierunku, wykładowców oraz przedmiotów. Z pewnością uda Ci się znaleźć tam coś użytecznego.

Inny pomysł to skorzystać z Facebooka, który jest wręcz skarbnicą wiedzy. Wpisując dany kierunek studiów, możesz znaleźć grupy studentów, którzy wymieniają się notatkami oraz informacjami. Zawsze możesz spróbować napisać do jednego z nich i dowiedzieć się więcej na temat studiów od wiarygodnego źródła. Powodzenia!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
100%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze