Dom
Czytany poradnik
Jak wybrać głośniki? Przeczytaj zanim wydasz gotówkę
0

Jak wybrać głośniki? Przeczytaj zanim wydasz gotówkę

AUTOR:  Alicja Hudzik2 grudnia 2018

Dobre głośniki to niezbędny sprzęt dla każdego melomana. Dobrej jakości kolumny pozwalają także na oglądanie filmów oraz granie w gry video w komfortowych warunkach. Jak wybrać głośniki? Czym się kierować?

Jak wybrać głośniki? Rodzaje głośników

Zanim zdecydujesz się na kupno głośników, zastanów się, gdzie chcesz z nich korzystać i do czego mają one zostać podłączone. Wyróżnia się:

  • Głośniki do kina domowego
  • Głośniki samochodowe
  • Głośniki komputerowe
  • Głośniki przenośne

Głośniki mogą działać w różnych konfiguracjach, najbardziej podstawowy zestaw to 2.0, czyli po prostu dwa głośniki. W konfiguracji 2.1 do dyspozycji mamy 2 głośniki i subwoofer, a w konfiguracji 5.1 w zestawie jest cała rodzina głośników, w tym 5 różnych kolumn oraz subwoofer. Najpopularniejsze w Polsce marki produkujące dobrej jakości sprzęt muzyczny to Logitech, Creative, Genius, Microlab i ModeCom.

Jak wybrać głośniki? Czym się kierować?

Zanim zdecydujesz się na zakup głośników, zastanów się, gdzie chcesz z nich korzystać. W niewielkich pomieszczeniach na pewno lepiej sprawdzi się konfiguracja 2.1 niż 5.1. Z kolei 2.0 na pewno będą miały zbyt małą moc do salonu, w dużych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się sprzęt do dźwięku przestrzennego. Jak wybrać głośniki?

Optymalna konfiguracja dla graczy to 2.1, warto zadbać o to, by zestaw miał możliwość regulacji subwoofera, odpowiednią długość kabli oraz posiadał gniazdo słuchawkowe.

Jeśli chodzi o głośniki do słuchania muzyki, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na szeroki zakres częstotliwości, wysoką jakość okablowania oraz własne, indywidualne preferencje. Warto przetestować sprzęt przed zakupem, by cieszyć się precyzyjnym dźwiękiem. Dobre jakościowo głośniki w konfiguracji 2.0 lub 2.1 to wydatek od 250,00 zł w górę. Rozsądną ceną za sprzęt, który spełni wymagania zarówno podczas grania w gry video, jak i słuchania muzyki jest przedział cenowy 400,00 – 800,00 zł.

Głośniki do oglądania filmów powinny być wielokanałowe i charakteryzować się przestrzennym brzmieniem. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku konfiguracja 5.1, a nawet 7.1 lub 9.1, dla bardziej wymagających kinomanów. Tego typu sprzęt odwzorowuje filmowe ścieżki dźwiękowe i zapewnia oglądającym doznania wysokiej jakości. Ceny kina domowego zaczynają się od 800,00 zł, dobry system audio można dostać już w cenie około 1200,00 zł za zestaw.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze