Oszczędzanie
Czytany poradnik
Jak uzbierać na wymarzone wakacje?
0

Jak uzbierać na wymarzone wakacje?

AUTOR:  Joanna Cieślak11 czerwca 2017

Czy wiesz, że tylko 2% Polaków myśli o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, by pojechać na wymarzony urlop? Warto przy tym zaznaczyć, że każdego roku na wakacje wyjeżdża połowa mieszkańców naszego kraju. Środki, które są na ten cel przeznaczone, pochodzą przede wszystkim z bieżącego budżetu albo z oszczędności. Sprawdź, jak odłożyć na wypoczynek bez zbytniego obciążenia domowych finansów.

Odkładanie do skarbonki

Odkładanie pieniędzy powinno odbywać się przede wszystkim w sposób przemyślany. W pierwszej kolejności należy określić miesięczny budżet, skorygować wydatki oraz wyznaczyć kwotę, jaka każdego miesiąca trafi do puli oszczędności. Co ważne, odkładać należy regularnie. W tym przypadku nie ma mowy o „taryfie ulgowej”, bo tylko systematyczne oszczędzania przyniesie spodziewany efekt.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że niezbyt dobrym pomysłem jest lokowanie środków w domowej skarbonce. Najbezpieczniejszym miejscem jest bank. W domu pieniądze mogą zostać skradzione albo zniszczone. Może nas też kusić wyciąganie niewielkich kwot, co będzie uszczuplać „zaskórniaki”. Należy też pamiętać, że w skarbonce pieniądze nie będą pomnażane. Tracimy tym samym szansę na większy zysk.

Zakładanie lokaty terminowej

Ogromna grupa Polaków decyduje się na założenie lokaty terminowej. Banki oferują te w krótkim terminie, na przykład na 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy czy 1 rok. To świetna opcja dla tych, którzy chcą odłożyć na wakacje. Lokata wymaga „zamrożenia” kapitału, nie ma więc możliwości, by pule środków uszczuplać.

Lokata bankowa to nic innego jak pożyczka dla banku. Ten oferuje w zamian korzystne oprocentowanie. Im więcej środków zdecydujemy się zdeponować, tym na większe odsetki możemy liczyć. Nie musimy robić tak naprawdę nic. Wystarczy otworzyć lokatę, umieścić tam oszczędności i czekać na zyski. Nie trzeba się też martwić o ich ewentualną utratę – w przypadku tego instrumentu inwestycyjnego nie istnieje żadne ryzyko.

Konto oszczędnościowe dla generowania zysków

Drugą popularną metodą pomnażania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Ci, którzy chcą odkładać na wakacje, powinni skorzystać właśnie z tej możliwości. Konto oszczędnościowe działa jak standardowy rachunek ROR. Różnica polega na tym, że jest oprocentowane, więc wypracowane zostają odsetki. Im więcej pieniędzy znajdzie się na takim koncie, tym na większy zysk może liczyć inwestor.

Osoby, które założyły konto oszczędnościowe, powinny przyjąć metodę tzw. małych kroków. Oznacza to, że każdego miesiąca na taki rachunek powinna wpływać większa kwota. Optymalnie powinniśmy odkładać 10% miesięcznych dochodów. Ogromnym atutem kont oszczędnościowych jest to, że w dowolnym momencie może lokować tam kolejne sumy pieniędzy, które również podlegać będą oprocentowaniu.

Inwestowanie w fundusze

Osoby, które chcą szybko uzbierać na wakacje i nie boją się ryzyka inwestycyjnego, mogą skorzystać z funduszy inwestycyjnych. To forma zbiorowego inwestowania w rozmaite aktywa, dzięki czemu szanse na powodzenie wzrastają. Trzeba jednak pamiętać, że równocześnie rośnie też ryzyko utraty części, a nawet całości wniesionego kapitału.

Z całą pewnością warto połączyć różne instrumenty inwestycyjne. Mając konto oszczędnościowe część środków, można śmiało przerzucić na lokatę w banku albo fundusze inwestycyjne. Ciekawostką jest to, że jednostka uczestnictwa w funduszu z ograniczonym ryzykiem to koszt około 50 złotych. Takie inwestowanie nie wymaga więc ogromnych nakładów kapitału.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze