Technologie
Czytany poradnik
Jak usunąć plik, którego nie da się usunąć?
0

Jak usunąć plik, którego nie da się usunąć?

AUTOR:  Alicja Hudzik11 września 2018

Jednym z najczęstszych problemów związanych z plikami w systemie Windows jest brak możliwości ich usunięcia. Problem ten może być spowodowany uszkodzeniem pliku lub używaniem go w tle przez inne aplikacje. W takiej sytuacji system operacyjny uparcie odmawia usunięcia pliku i stosuje blokady. Jak usunąć plik, którego nie da się usunąć? Poznaj najlepsze sposoby!

Jak usunąć plik, którego nie da się usunąć – najlepsze sposoby

  1. Plik jest obecnie używany przez eksplorator Windows.

ROZWIĄZANIE PROBLEMU: Należy pozamykać wszystkie aplikacje (korzystając z Menedżera Zadań) i przenieść tymczasowo pliki do innego folderu, a następnie je stamtąd usunąć ręcznie.

2. Po pozamykaniu wszystkich aplikacji i zakończeniu procesu nadal nie da się usunąć pliku

ROZWIĄZANIE PROBLEMU: Należy wejść w tryb awaryjny Windows. Tryb awaryjny uruchamia się poprzez wciśnięcie klawisza F8 przy restarcie systemu. Po uruchomieniu okrojonej wersji systemu Windows spróbuj ręcznie usunąć plik.

3. Zamknięcie aplikacji ani tryb awaryjny nie pomagają. Jak usunąć plik, którego nie da się usunąć?

ROZWIĄZANIE PROBLEMU: Trzecia opcja, którą możesz wypróbować to zainstalowanie programów typu FileAssassin lub Delete Doctor. Programy te uruchamiają się wraz z systemem i są pomocne w usunięciu kłopotliwego pliku, zanim zostanie on zablokowany przez komputer.

Systemowe oczyszczanie ze zbędnych plików

Jeśli chcemy się w bezpieczny sposób pozbyć niepotrzebnych plików, można skorzystać z opcji systemu Windows. W tym celu Klikamy prawym przyciskiem myszy na Właściwości dysku, na którym jest zainstalowany system operacyjny, a następnie przechodzimy do Zakładki Właściwości -> Oczyszczanie dysku.

System Windows sprawdzi ilość miejsca na dysku, a następnie przedstawi propozycje optymalizacji i zwolnienia pamięci. W oknie, które się pojawi, wybieramy opcję na samym dole, po samej lewej, tzn. Oczyść pliki systemowe, a następnie po analizie plików klikamy na Więcej opcji. Najniżej położony przycisk Oczyść spowoduje, że będziemy mogli pozbyć się w bezpieczny sposób nieużywanych plików punktów przywracania systemu.

Dzięki oczyszczaniu dysku można usunąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy MB, należy jednak zachować czujność przy wyborze plików do usunięcia i robić to ostrożnie!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze