Technologie
Czytany poradnik
Jak ukryć nazwy (podpisy) ikon na pulpicie Windows 7 i Vista?
0

Jak ukryć nazwy (podpisy) ikon na pulpicie Windows 7 i Vista?

AUTOR:  Paweł Nowicki14 października 2016

Niektóre ikony są tak rozpoznawalne, że nikt nie potrzebuje podpisu pod nimi. Dobrym przykładem jest ikona Internet Explorera – każdy ją kojarzy, a podpis pod nią wygląda po prostu brzydko. Co zrobić aby się go pozbyć i pozostawić ikonki w minimalistycznej czystości?

Rozwiązanie jest bardzo proste. Klikamy prawym klawiszem myszy na skrócie, którego podpis chcemy ukryć i wybieramy polecenie „Zmień nazwę”.- Następnie przytrzymując klawisz Alt wpisujemy cyfrę 255 i zatwierdzamy (Enter). Bardzo ważne, aby cyfry wpisywać z bocznej klawiatury numerycznej – te w górnej części klawiatury nie zadziałają. Jeżeli posiadamy laptopa należy włączyć NumLock i użyć klawiszy oznaczonych malutkimi cyframi tuż obok liter. Wiele osób zastanawia się po co one istnieją – oto jedno z zastosowań

Pierwszą nazwę spod wybranej ikony usuniemy wspomnianą kombinacją Alt+255. Przy następnej musimy liczby wpisać dwukrotnie (Alt+255, Alt+255). Kolejna wymagać będzie trzykrotnego wpisania, następna czterokrotnego itd. Wynika to z prostej przyczyny: każdy plik musi posiadać indywidualną nazwę (w danym katalogu). Stworzone przez nas niewidoczne podpisy nie podważają tej zasady, jedyne co się zmienia to fakt, że nie przeszkadza nam obecność napisów. Dla systemu są one jednak widoczne, dlatego muszą się między sobą różnić.

Za pomocą tego prostego zabiegu oczyścimy pulpit ze zbędnych podpisów.

Ta sztuczka powinna zadziałać dla większości wersji systemu Windows, ale najlepiej sprawdzi się na Viście i 7 ze względu na dopracowane, elegancko wyglądające ikony.

Warto również wspomnieć o zmienianiu nazw katalogów. O ile w wypadku skrótów usunięcie podpisu możemy cofnąć zwyczajnym poleceniem „Zmień nazwę”, o tyle w wypadku katalogów to nie zadziała. Mamy wtedy dwie możliwości: prostszą, polegającą na przepakowaniu plików z jednego katalogu do nowego, już z widoczną nazwą; trudniejszą, w wypadku której musimy uruchomić pasek polecenia i wpisać: ren „Alt+255″ „NowaNazwaFolderu”. Polecenie Alt będzie oczywiście niewidoczne.

Ukrywanie nazw skrótów nie zadziała w wypadku Kosza z wyjątkiem Windows 7, w którym udaje się to bez problemu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
50%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
50%
Komentarze