Zdrowie
Czytany poradnik
Jak szybciej rosnąć? Zebraliśmy najlepsze porady
0

Jak szybciej rosnąć? Zebraliśmy najlepsze porady

AUTOR:  Alicja Hudzik16 listopada 2018

Proces wzrastania ludzkiego organizmu zależy od wielu czynników. Jak szybciej rosnąć? Czy da się przyspieszyć wzrost? W jakim wieku rośniemy najszybciej? Zapraszamy do lektury!

W jakim wieku rośniemy najszybciej?

Ludzki organizm osiąga największe rozmiary w wieku 18-25 lat (w zależności od płci). Dziewczęta rosną zazwyczaj do 18 – 20 roku życia, natomiast u chłopców czas intensywnego wzrostu jest przesunięty – maksimum swoich możliwości wzrostowych mogą osiągnąć w przedziale od 21 do 25 lat.

Najszybciej rośniemy do 3 roku życia, a następnie w okresie dojrzewania. W ciągu 3 pierwszych lat życia długość ciała dziecka zwiększa się dwukrotnie, dlatego też ważne jest, by w tym czasie na bieżąco kupować małemu dziecku nowe ubrania i buty. Jak szybciej rosnąć?

Jak szybciej rosnąć – od czego zależy tempo wzrostu?

Tempo wzrostu i to, jakie rozmiary ciała osiągnie dostatecznie dziecko, zależy od kilku czynników. Są to:

  • Czynniki genetyczne (skłonność do bycia wysokim lub niskim przekazują nam rodzice)
  • Dieta – odpowiednio skomponowana dieta warunkuje prawidłowy rozwój i wydzielanie w organizmie hormonu wzrostu. Najważniejsze dla procesu rośnięcia są witaminy oraz wapń.
  • Przebyte choroby i infekcje – jeśli dziecko ma za sobą poważne choroby (astma, choroby nerek), jest alergikiem lub cierpi często na różnego rodzaju infekcje, odbija się to negatywnie na wzroście
  • Ilość snu – zaburzenia snu wpływają negatywnie na tempo wzrostu
  • Stres – dzieci opuszczone, samotne lub pochodzące z rozbitych rodzin rosną wolniej

Jak szybciej rosnąć? Czy da się przyspieszyć wzrost?

Na tempo wzrostu ma wpływ wiele czynników. Ostateczne rozmiary, jakie osiągnie nasze ciało, są zapisane w genach. Aby przyspieszyć proces wzrastania u dziecka, należy monitorować jego masę ciała, dbać o to, by miało zrównoważoną dietę, prowadziło aktywny tryb  życia i odpowiednio dużo spało. Przy zaburzeniach wzrostu stosowane są terapie hormonalne – przyjmowanie hormonu wzrostu może poprawić kondycję biologiczną organizmu, jednak o rozpoczęciu terapii decyduje lekarz.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
9%
Ciekawe
18%
Że co?
9%
Nie wiem
23%
Nie pomogło
41%
Komentarze