Praca i kariera
Czytany poradnik
Jak sprawdzić zwrot podatku?
0

Jak sprawdzić zwrot podatku?

AUTOR:  Alicja Hudzik10 lutego 2020

Średni czas oczekiwania na zwrot podatku w przypadku rozliczeń elektronicznych wynosi 45 dni. Jeśli rozliczamy PIT inaczej niż online, na zwrot podatku musimy poczekać aż 3 miesiące. Jak sprawdzić zwrot podatku?

Jak sprawdzić zwrot podatku? Skąd wiadomo, że Urząd Skarbowy rozliczył PIT?

Jak sprawdzić zwrot podatku? Od 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło opcję sprawdzenia stanu realizacji zwrotu podatku. Stan ten można sprawdzić od 15 lutego na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów.

Ile wynosi średni czas oczekiwania na zwrot podatku?

Na zwrot podatku mogą liczyć podatnicy, których dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, a także Ci, którym przysługują odliczenia i ulgi od podatku. Zwrot podatku otrzymuje także każdy podatnik, który wpłacił zaliczki na PIT z nadwyżką.

W przypadku rozliczeń PIT dokonywanych drogą online możemy liczyć na szybki zwrot podatku, nawet do półtora miesiąca od momentu rozliczenia PIT. Według danych uzyskanych przez e-pity, osoby, które składają PIT w lutym, oczekują na zwrot około 35 dni, osoby, które składają zeznanie podatkowe w marcu – około 46 dni, a osoby, które zostawiają rozliczenia podatkowe na ostatnią chwilę i kwiecień, oczekują na zwrot nawet do 54 dni. Wiele zależy od regionu, w którym dokonywane jest rozliczenie podatkowe.

Jak sprawdzić zwrot podatku? Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Aby sprawdzić zwrot podatku, należy skorzystać z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów usługi E-pit i uzupełnić odpowiedni formularz. Dane, które należy podać to nazwa właściwego Urzędu Skarbowego, PESEL (lub NIP) oraz zaokrąglona do pełnej kwoty kwota przychodu wraz z właściwą kategorią PIT (dla PIT-28 jest to kwota z pozycji 45 formularza PIT, dla PIT-36 jest to kwota w poz. 90, 141, dla PIT 36L jest to kwota z pozycji 13,18 w formularzu PIT, a dla PIT-37 – kwota w poz. 64,95). W formularzu usługi E-pit należy także wybrać właściwą nazwę izby administracji skarbowej, która funkcjonuje w danym województwie. W odpowiedzi uzyskamy informację na temat stanu rozliczenia naszego zeznania podatkowego.

UWAGA: Jeśli z deklaracji PIT wynika, że podatnik musi zapłacić podatek, opłatę tę należy uiścić do końca kwietnia. Odsetki za zwłokę w płatnościach zaczynają być naliczane od pierwszego dnia po upłynięciu określonego ustawą terminu na zapłatę podatku, czyli od 1 maja.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze