Finanse
Czytany poradnik
Jak rozliczyć PIT za 2019?
0

Jak rozliczyć PIT za 2019?

AUTOR:  Alicja Hudzik15 stycznia 2020

W 2019 roku weszły w życie zmiany w sposobie rozliczania najpopularniejszych rozliczeń PIT, czyli PIT-37 i PIT-38. Jak rozliczyć PIT za 2019? Zeznanie podatkowe za ubiegły rok rozliczy za nas skarbówka!

Jak rozliczyć PIT za 2019? Kto przygotowuje zeznanie podatkowe?

Od 2019 roku to nie podatnik przygotowuje zeznanie podatkowe, a Krajowa Administracja Skarbowa. Zeznania podatkowe są wypełniane na podstawie danych dostarczonych przez podatnika w poprzednim roku.

Jak rozliczyć PIT za 2019? Gdzie można sprawdzić swój PIT?

Po uzupełnieniu przez Krajową Administrację Skarbową zeznania podatkowego podatnik ma obowiązek się z nim zapoznać i sprawdzić, czy nie ma w nim błędów. Można tego dokonać na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, pomiędzy 15 lutym 2020, a 30 kwietnia 2020 roku. Jeśli PIT się zgadza, należy go zaakceptować, natomiast jeśli chcemy zmodyfikować PIT, należy uzupełnić rozliczenie podatkowe o brakujące dane. Możliwe jest także odrzucenie PITu przygotowanego przez KAS i obliczenie go samodzielnie, a następnie przesłanie do Urzędu Skarbowego (np. za pomocą takich aplikacji jak e-pit, PITax lub program PIT online). Po wysłaniu PIT należy pamiętać o tym, żeby pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Dokument ten stanowi oficjalne potwierdzenie statusu wysłania deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego.

UWAGA: nie należy zwlekać z weryfikacją PIT, ponieważ jeśli KAS nie uzyska akceptacji podatnika do 30 kwietnia 2020 r., zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane automatycznie.

Jak rozliczyć PIT za 2019? Co z ulgami i 1 procentem podatku?

Aby wskazać, gdzie chcemy przekazać 1 procent podatku lub uzupełnić PIT o dodatkowe dane (np. ulgi), należy zmodyfikować zeznanie podatkowe wypełnione przez KAS, a następnie je zaakceptować.

Złóż PIT online i ciesz się szybszym zwrotem podatku!

Warto sprawdzić zeznanie podatkowe i złożyć je w formie online, ponieważ wtedy możemy liczyć na szybki zwrot podatku nawet do półtora miesiąca od momentu rozliczenia PIT. Należy jednak pamiętać, by korzystać tylko z aktualnych programów do rozliczania PIT, ponieważ uwzględniają one wszystkie bieżące zmiany w przepisach PIT (np. wzrost kwoty wolnej od podatku – z obowiązującej w 2017 roku kwoty w wysokości 1188 złotych do kwoty 1440 złotych). Korzystając z najnowszych aplikacji do rozliczania zeznania podatkowego, masz pewność, że PIT został wypełniony prawidłowo!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze