Kredyty i leasingi
Czytany poradnik
Jak renegocjować warunki spłaty zadłużenia? Zobacz nasz praktyczny poradnik
0

Jak renegocjować warunki spłaty zadłużenia? Zobacz nasz praktyczny poradnik

AUTOR:  Porady.org19 listopada 2019

Wpadłeś w zadłużenie, a Twoja obecna sytuacja finansowa nie pozwala na regularną spłatę zobowiązań? To wcale nie koniec świata! Wystarczy, że podejmiesz kontakt z wierzycielem lub firmą, która przejęła obsługę Twojego zobowiązania. Wrocław czy Warszawa – zawsze masz możliwość ponownej negocjacji warunków uregulowania zadłużenia. Zobacz, jak z niej skorzystać.


Łączna wysokość długów Polaków wynosi ponad 76 mld zł, a problem ten dotyczy 2,8 mln z nas[1]. Te dane, choć są dość zatrważające, z drugiej strony nie mogą dziwić. Bardzo łatwo jest stracić płynność finansową np. w wyniku utraty pracy czy nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Taka sytuacja może się zdarzyć również wówczas, gdy już spłacasz wcześniej zaciągnięte długi. Wówczas nadal nie jesteś wcale skazany na sprawę w sądzie i egzekucję komorniczą.

Jak podjąć rozmowy o zmianie warunków spłaty zadłużenia?

Na polubownym etapie windykacji zawsze masz możliwość prowadzenia negocjacji z wierzycielem bądź obsługującą Twój dług – firmą windykacyjną . Jakie opcje są dostępne? Najczęściej możesz ubiegać się o:

  • zmianę wysokości rat, a więc jej obniżenie – tak, aby kwota, którą masz regulować co miesiąc była dopasowana do twoich możliwości budżetowych;
  • wydłużenie terminu spłaty – to dobre rozwiązanie np. wówczas, gdy masz przejściowe problemy z pracą i wiesz, że już wkrótce twoja sytuacja materialna wróci do normy.

Zastanów się więc, czego bardziej potrzebujesz.

To jednak nie koniec. Zanim podejmiesz rozmowy, musisz również określić jasno swoje możliwości finansowe. Warto zatem:

  • przeliczyć, jakie są aktualne przychody gospodarstwa domowego i ile wynoszą stałe wydatki – zobacz, jaka kwota zostaje Ci po odjęciu wydatków od przychodów;
  • zastanowić się, jak zwiększyć ilość środków, które będziesz mógł przeznaczyć na spłatę rat – np. poprzez optymalizację domowego budżetu czy podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

Po zrobieniu tego swoistego „rachunku sumienia” czas na kontakt w sprawie zadłużenia.

Z kim kontaktować się w sprawie renegocjacji warunków spłaty?

To, z kim należy rozmawiać, jest uzależnione od tego, kto zajmuje się obsługą długu. Jeśli jest to firma, której specjalnością jest windykacja (Wrocław, Warszawa, Kraków to tylko przykładowe miasta, w których znajdziesz takie podmioty), np. Ultimo, to właśnie z jej przedstawicielem powinieneś rozmawiać. Możesz również sprawdzić  warunki spłaty on-line, np. za pośrednictwem swojego panelu klienta.

Pamiętaj, że podczas rozmowy doradca może ci zadać dodatkowe pytania, np. o przychód czy wydatki – robi to, aby w efekcie pomóc dopasować realistyczną, nową wysokość rat. Kiedy dojdziecie do porozumienia, nie pozostanie ci nic innego jak tylko podpisać nową ugodę i trzymać się jej warunków. Gdy zaś twoja sytuacja finansowa znowu ulegnie zmianie, możesz próbować ponownie renegocjować zasady spłaty. Najważniejsze, aby pozostać w kontakcie i uczciwie informować wierzyciela bądź firmę windykacyjną o swojej sytuacji – wówczas możesz liczyć na to, że sprawa twojego długu pozostanie na polubownym etapie.

[1] https://media.bik.pl/publikacje/read/459894/infodlug-indeks-zaleglych-platnosci-polakow-wrzesien-2019

Poradnik powstał przy współpracy z zewnętrznym partnerem

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze