Dom
Czytany poradnik
Jak prać trampki?
0

Jak prać trampki?

AUTOR:  Alicja Hudzik9 czerwca 2018

Pranie butów bez uprzednio zasięgniętej wiedzy jak to zrobić może się skończyć bardzo źle dla naszych ulubionych trampków, czy adidasów. Jak uprać obuwie sportowe tak, żeby go nie zniszczyć? Jeśli będziesz przestrzegał tych kilku zasad, ulubione adidasy lub trampki posłużą Ci jeszcze bardzo długo!

Czyszczenie butów sportowych

Zanim wrzucimy buty do pralki, powinniśmy je wstępnie wyczyścić z błota oraz piasku, by nie uszkodzić bębna pralki. Jeśli czyścimy buty ręcznie, należy unikać silnych środków chemicznych, ponieważ uszkodzą one materiał butów. Często popełnianym błędem jest pozostawianie wyczyszczonych butów na kaloryferze lub w słońcu aż do wyschnięcia. Mimo że może się wydawać inaczej, zbyt wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na wygląd obuwia. Takie suszenie może spowodować, że nasze buty stracą kolor, lub się odkształcą, lepiej go unikać! Buty można zostawić do wysuszenia w dowolnym ciemnym pomieszczeniu, a ich wnętrze wypełnić papierem, aby wilgoć ze środka szybciej się wchłonęła.

Czy wszystkie buty nadają się do prania w pralce?

Nie wszystkie buty nadają się do tego, by prać je w pralce. Nowoczesne buty sportowe wykonane z przewiewnych tkanin najlepiej prać ręcznie w roztworze wody połączonej z proszkiem do prania lub mydłem. Piorąc, delikatnie pocieramy materiał, a następnie pozostawiamy buty do wysuszenia w ciemnym i ciepłym pomieszczeniu. Prania w mechanicznym bębnie mogą nie przetrwać także buty ze skóry oraz z zamszu. Te ostatnie najlepiej czyścić na sucho, używając past i impregnatów lub specjalnych środków chemicznych do czyszczenia zamszu. Z kolei do białych butów najlepsze będą specjalne środki wybielające (przeznaczone do butów). Wystarczy je stosować raz na 6 miesięcy, by móc cieszyć się odświeżonym wyglądem adidasów! Buty podczas prania ręcznego lub prania na sucho najlepiej czyścić gąbką, szczoteczką o miękkim włosiu, lub gumką do ścierania (w zależności od materiału). Pamiętaj o tym, aby regularnie impregnować obuwie, by uodpornić je na wchłanianie wody i brudu!

Jak prać trampki?

Jak prać obuwie sportowe w pralce? Jeśli twoja pralka posiada specjalny program do butów, to sprawa jest prosta. Jeśli nie, też sobie poradzisz!  Aby nie zniszczyć delikatnego materiału obuwia sportowego, ulubione adidasy pierz w najniższej temperaturze (maksymalnie 30-40 stopni Celsjusza) i z minimalną liczbą obrotów wirowania (400-500), możesz skorzystać z programu dla ubrań delikatnych. Pamiętaj, aby nie wrzucać butów luzem – włóż je do specjalnego worka (najlepiej każdy osobno) lub zawiń w poszewkę po poduszce. Pralka, w której pierzesz, powinna być prawie całkiem zapełniona innymi ubraniami. Zanim wrzucisz buty do pralki, pamiętaj, by wyjąć wkładki oraz sznurowadła (możesz je uprać osobno w delikatnym płynie do naczyń)! O ile proszku do prania lub płynu możesz użyć normalnie, z prania do płukania tkanin zrezygnuj. Co do czasu prania, najlepiej ustawić możliwie jak najkrótszy, ponieważ długotrwałe moczenie obuwia może doprowadzić do jego rozklejenia.

Czy buty mogą się zniszczyć w trakcie prania?

Jeśli ustawisz zbyt wysoką temperaturę lub wrzucisz do pralki buty gorszej jakości, mogą się one rozkleić, zmechacić, lub po prostu odbarwić pod wpływem substancji chemicznych zawartych w proszku do prania. Pranie butów, to zawsze pewne ryzyko zniszczenia butów, robimy je na własną odpowiedzialność! Uszkodzone buty, które były czyszczone niezgodnie z zaleceniami producenta, nie podlegają reklamacji.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze