Technologie
Czytany poradnik
Jak policzyć znaki w Wordzie?
0

Jak policzyć znaki w Wordzie?

AUTOR:  Alicja Hudzik22 sierpnia 2018

Informacja na temat ilości napisanych znaków oraz wyrazów jest potrzebna wtedy, gdy piszemy artykuł na zlecenie lub wypracowanie o konkretnej objętości tekstu. Jak policzyć znaki w popularnych edytorach tekstu? Wcale nie jest to takie trudne, jak Ci się wydaje i wymaga zaledwie kilku kliknięć! Zapraszamy do lektury!

Jak policzyć znaki w Wordzie?

Jak policzyć znaki w Wordzie? Wystarczy użyć w tym celu zakładki Recenzja, a następnie odszukać po lewej stronie symbol zawierający trzy pierwsze litery alfabetu oraz cyfry 1,2 i 3. Po kliknięciu w button wyświetli się okienko Statystyki Wyrazów, gdzie będziemy mogli znaleźć informacje dotyczące ilości stron, które zawiera nasz tekst, ilości użytych wyrazów oraz ilości znaków, zarówno licząc bez spacji, jak i włączając w to spacje. Statystyka wyrazów pozwala również obliczyć ilość akapitów oraz wierszy, w których mieści się tekst, choć parametry te nie są aż tak popularne wśród redaktorów. Do obliczeń związanych z dokumentem można z pomocą jednego kliknięcia dołączyć treść pól tekstowych oraz przypisów, wystarczy zaznaczyć opcję na samym dole okna.

W starszych wersjach Worda, aby obliczyć ilość znaków, można zaznaczyć tekst poprzez przeciągnięcie po nim myszką, a następnie kliknąć w oknie Worda zakładkę Narzędzia. Z rozwijanego menu wybieramy opcję Statystyka wyrazów – gotowe!

Jak policzyć znaki w innych edytorach tekstu?

Aby sprawdzić ilość wpisanych przez nas znaków w innym edytorze teksty, typu OpenOffice, czy LibreOffice, licznik wyrazów uruchamiamy w narzędziach programu. Wystarczy kliknąć zakładkę na górnym pasku -> Narzędzia, a następnie z rozwijanego menu wybrać przycisk Licznik Słów. W nowo wyświetlonym oknie ukaże nam się liczba wpisanych słów (zarówno w zaznaczonym fragmencie, jak i całym tekście) oraz liczba znaków (wliczając w to spacje i bez spacji). Dzięki temu narzędziu można porównać zawartość zaznaczonego fragmentu z całością tekstu. Dodatkowo licznik znaków wyświetla w osobnym rzędzie ilość znaków azjatyckich i koreańskich sylab.

Warto wiedzieć: znormalizowany maszynopis liczy 1800 znaków na stronie (w tym spacje oraz znaki interpunkcyjne) w układzie: 60 znaków w wierszu, 30 wierszy na stronę, podwójny odstęp między wierszami. Taki układ tekstu jest wygodny do czytania oraz nanoszenia korekt. Z kolei pojęcie arkusz wydawniczy oznacza tekst o objętości 40 000 znaków w postaci 22 stron znormalizowanego maszynopisu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze