Dom
Czytany poradnik
Jak pielęgnować róże, by pięknie kwitły?
0

Jak pielęgnować róże, by pięknie kwitły?

AUTOR:  Alicja Hudzik24 października 2018

Róże, to kwiaty, których pielęgnacja wcale nie jest taka trudna. Aby wydawały piękne kwiaty, należy je odpowiednio przycinać oraz podlewać zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Jak pielęgnować róże, by pięknie kwitły? Zapraszamy do lektury!

Jak pielęgnować róże – sadzenie

Róże to kwiaty, które najlepiej się rozwijają w glebie piaszczysto-gliniastej, z dużą zawartością próchnicy. Odmiany o ciemnych kwiatach powinno się sadzić w mniej nasłonecznionych miejscach, z kolei te o jasnych kwiatach najlepiej sadzić od strony ściany południowej. Warto zadbać o to, by krzewów nie zasłaniała korona drzew, ani by nie były one rozlokowane w domowych narożnikach.

Sadzenie róży w kilku prostych krokach

  • Róże można sadzić wiosną lub jesienią
  • Zanim posadzisz kwiaty, przygotuj podłoże – przekop glebę, usuń chwasty i wzbogać ziemię o kompost
  • Po dwóch tygodniach od prac przygotowawczych możesz zasadzić upragnione kwiaty. Zanim do tego przystąpisz, warto je zanurzyć na cały dzień w wodzie z dodatkiem grzybobójczego preparatu.

Jak podlewać róże?

Jak pielęgnować róże, by pięknie kwitły? Ważne jest podlewanie! Gleba, w której rosną róże, powinna być cały czas lekko wilgotna. Kwiaty należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem, tuż przed zapadnięciem zmroku, by zdążyły jeszcze wyschnąć. Nie należy podlewać liści!

Jak pielęgnować róże – obcinanie pędów

Ważnym elementem pielęgnacji róży jest ich regularne podcinanie. Cięcia należy wykonywać wiosną, z wykorzystaniem ogrodowego sekatora. Należy usuwać zwiędnięte kwiaty, martwe lub chore pędy oraz ciąć róże do bukietów, by pobudzić ich wzrost. Aby uniknąć osłabienia rośliny, grube pędy należy skracać do wysokości około 20 – 30 cm (w przypadku wysokich odmian do 60 cm), natomiast cieńsze do wysokości około 15 cm nad ziemią. Róże pnące należy zacząć formować 4 lata po ich posadzeniu, natomiast róże parkowe należy podcinać co 4-6 lat, skracając zbyt rozrośnięte pędy. Miejsca cięć warto smarować preparatami do roślin, które przyspieszą gojenie.

Pamiętaj, by zimą zabezpieczyć róże przed mrozem!

Pędy możesz ochronić, korzystając z kilku różnych metod, takich jak:

  1. Kopczykowanie z dodatkiem kory, liści i torfu
  2. Postawienie styropianowych daszków wokół rośliny
  3. Owijanie ochronnymi siatkami
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze