Technologie
Czytany poradnik
Jak odzyskać hasło do swojej sieci bezprzewodowej Wi-Fi?
0

Jak odzyskać hasło do swojej sieci bezprzewodowej Wi-Fi?

AUTOR:  Paweł Nowicki13 października 2017

Jak odzyskać dawno nieużywane hasło do sieci bezprzewodowej, gdy np. chcemy podłączyć drugi komputer lub komórkę do Wi-Fi? Sprawdź nasze proste metody, dzięki którym już w 1 minutę możesz odczytać hasło do Wi-Fi – przeprowadzimy Cię przez odzyskiwanie hasła Wi-Fi krok po kroku.

Hasło do WIFI – dlaczego się z niego korzysta?

Hasło do WIFI odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście cyberbezpieczeństwa. Od tego, jak bardzo jest ono silne, zależy bezpieczeństwo danych zapisanych na wszystkich urządzeniach, które zostały podpięte do sieci bezprzewodowej. Sprawny haker może bowiem dostać się po naszym WIFI jak po nitce do kłębka i uzyskać dostęp do naszych plików.

Hasło do WIFI – o czym pamiętać?

Hasło do WIFI powinno być trudne do odgadnięcia. Aby uniemożliwić niepożądanym osobom odzyskanie hasła WIFI bez naszej wiedzy, należy wybrać odpowiednio długi wyraz, złożony z różnych liter i cyfr, a także znaków specjalnych. Im dłuższe jest hasło, tym mniejsze szanse na jego złamanie! Aby zminimalizować ryzyko ataku cyberprzestępców, warto także co jakiś czas zmieniać hasło do WIFI.

W przypadku większości urządzeń (tablety, telefony, komputery), po zapisaniu po raz pierwszy hasła do domowego WIFI, nie ma konieczności, by wpisywać je ponownie. Z tego też względu niewiele osób takie hasło zapamiętuje. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy doszło do jego utraty? Poniżej podpowiadamy jak odzyskać hasło do swojej sieci bezprzewodowej Wi-Fi!

Jak zobaczyć hasło do WIFI? Gdzie znaleźć hasło do WIFI?

Najprostszy sposób, by sprawdzić, jakie jest hasło do WIFI to odczytanie hasła z naklejki, która została naklejona na routerze. Metoda ta sprawdzi się jednak tylko w sytuacji, gdy hasło nie było modyfikowane przez użytkowników routera.

Jak odzyskać hasło do WIFI? Reset routera

Gdy mamy dostęp do routera, który obsługuje sieć bezprzewodową, ale widniejące na nim hasło jest nieprawidłowe, inna opcja na odzyskanie hasła do WIFI to reset routera. Jak znaleźć hasło do WIFI, gdy dostęp do routera jest utrudniony? Można tego dokonać z poziomu systemu Windows.

Jak sprawdzić hasło WIFI – Windows XP / Vista / nowsze systemy

Gdzie znaleźć hasło do WIFI w starszych systemach? Jeśli chcemy sprawdzić hasło do sieci WIFI, z której urządzenie obecnie korzysta, np. w celu podpięcia innego urządzenia, wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy ikonkę dostępu do Internetu, która znajduje się na samym dole po prawej stronie (charakterystyczny biały wykres kolumnowy). Następnie należy wybrać właściwego dostawcę Internetu i kliknąć na daną pozycję prawym przyciskiem myszy oraz wybrać sekcję Właściwości. Tam możemy sprawdzić hasło WIFI. Jak odczytać hasło z kropek, które wyświetlą się w oknie zatytułowanym Klucz zabezpieczeń sieciowych? Wystarczy kliknąć w okienko Pokaż znaki. Dzięki temu dowiemy się, jakie jest hasło do wifi.

Inna prosta metoda na odczytanie hasła WIFI to skorzystanie z Menu Start i Panelu Sterowania. W tym celu:

 • wchodzimy w Menu Start i wybieramy Panel Sterowania;
 • w zakładce Sieci i Internet wybieramy Centrum Sieci i Udostępniania;
 • otwieramy Zarządzaj Sieciami Bezprzewodowymi gdzie wyświetlą się wszystkie zapamiętane sieci bezprzewodowe (z którymi się kiedyś łączyliśmy);
 • klikamy dwukrotnie na nazwę sieci, której hasło chcemy odczytać;
 • w okienku, które wyskoczy klikamy u góry na zakładkę Zabezpieczenia, na której widać już Klucz Zabezpieczeń Sieciowych (hasło) ukryte pod kropkami;
 • zaznaczamy poniżej opcję Pokaż Znaki i naszym oczom ukazuje się hasło do Wi-Fi.

Odzyskanie hasła – Windows 7

Jak sprawdzić hasło WIFI w Windows 7? Poza wymienionym powyżej sposobem na odzyskanie hasła wifi w Windows XP jest jeszcze inna metoda. W tym celu musimy skorzystać z panelu konfiguracji sieci bezprzewodowej. Konsola systemu Windows umożliwi sprawdzenie wszystkich haseł WIFI do sieci, z którymi łączyliśmy się za pomocą komputera.

Jak znaleźć hasło do WIFI? Wystarczy wpisać na pasku START komendę cmd i uruchomić wiersz poleceń w trybie administratora. Następnie w wierszu poleceń należy wprowadzić komendę:

netsh wlan show profile name=”NAZWASIECI” key=clear

Odzyskanie hasła – Windows 8

Jak odczytać hasło WIFI w systemie Windows 8? Jeśli zalogowałeś się do sieci Wi-Fi i nie pamiętasz hasła, możesz sprawdzić szybko zapisane hasła, korzystając z panelu sterowania. Następnie należy kliknąć na zakładkę Sieć i Internet i Wyświetl stan sieci i zadania. Po kliknięciu w sieć, z którą jesteśmy obecnie połączeni, należy wybrać przycisk Właściwości sieci bezprzewodowej. W oknie, które się wyświetli włączamy zakładkę Zabezpieczenia. Jak odczytać hasło z kropek? Wystarczy kliknąć Pokaż znaki. Wyświetlone hasło możemy skopiować i połączyć się z siecią bezprzewodową z innego urządzenia.

Jak znaleźć hasło do WIFI, jeśli nasz komputer nie jest aktualnie połączony z siecią, ale był wcześniej? W tym celu, podobnie jak w przypadku Windows 7, należy wpisać na pasku START komendę cmd i uruchomić wiersz poleceń w trybie administratora. Następnie należy wprowadzić komendę:

netsh wlan show profile name=”NAZWASIECI” key=clear

Jak odczytać hasło WIFI w systemie Linux?

W systemie Linux, by odzyskać hasło do WIFI należy skorzystać z terminalu systemu. Nasze hasło do WIFI sprawdzimy, wpisując polecenie:

sudo cat/etc/NetworkManager/system-connections/

Po ukośniku należy wprowadzić nazwę sieci WIFI i następnie zatwierdzić polecenie.

Jak zobaczyć hasło w ciągu liter i cyfr, które wypluje LINUX? Będzie ono widniało pod kategorią wireless-security.

Hasło do WIFI – co zrobić, gdy sieć jest zabezpieczona hasłem?

Gdy sieć WIFI, z której chcemy skorzystać, jest zabezpieczona hasłem, nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z innej sieci.

Mamy dwie opcje:

 • skorzystanie z publicznej i ogólnodostępnej sieci WI-FI – nie polecamy tej opcji z uwagi na wysokie niebezpieczeństwo i ryzyko związane z cyberatakami,
 • skorzystanie z własnej sieci internetu mobilnego, np. udostępnionej za pośrednictwem telefonu, który służy jako hotspot lub mobilnego routera – to najbezpieczniejsza opcja.

UWAGA: wszelkie próby odgadnięcia hasła i podpinania się pod czyjeś WIFI mogą zostać uznane za włamanie!

Jak działa program do haseł WIFI?

Poza wymienionymi powyżej inny sposób na odzyskanie hasła WIFI to użycie specjalnego programu do haseł WIFI. Takie oprogramowanie, to np.:

 • WIFI Password Decryptor – narzędzie to jest darmowe i umożliwia odzyskać hasło WIFI do sieci, z którymi nawiązaliśmy już kiedyś połączenie, użytkownik, który chce odzyskać hasło WIFI, otrzymuje te dane w postaci pliku tekstowego lub w postaci pliku xml / html, program do haseł WIFI jest darmowy, ale do poprawnego działania wymaga uprawnień administratora,
 • WirelessKeyView – program służy do odzyskiwania kluczy sieci bezprzewodowych. Podobnie jak w przypadku WIFI Password Decryptor odzyskane dane są eksportowane do plików html lub xml (w zależności od preferencji) lub do pliku txt,
 • WIFI Password Revealer – program do haseł WIFI jest pomocny w sytuacji, gdy użytkownik zresetował urządzenie, które było wcześniej podpięte do sieci bezprzewodowej i nie pamięta hasła do WIFI. Poza hasłem użytkownik może wyświetlić także historię połączeń karty sieciowej, a także uzyskać takie dane jak rodzaj szyfrowania czy typ autentyfikacji.

Dobrą metodą na odzyskanie hasła jest także prosty i wygodny w obsłudze program Nirsoft. Aby z jego pomocą odzyskać hasło do WIFI, należy:

 • wejść na stronę nirsoft.net – tam wybieramy zakładkę Pasword Tools umieszczoną w lewej kolumnie;
 • wybrać spośród wyświetlonych linków do programów WirelessKeyView;;
 • pobrać program, zapisując w dowolnym miejscu na dysku;
 • wypakować zawartość pobranych plików – aplikacja nie wymaga instalacji;
 • uruchomić plik WirelessKeyView.exe.

Gotowe!

Program Nirsoft nie wymaga żadnej konfiguracji ani specjalistycznej wiedzy. Wyświetla on wszystkie zapamiętane sieci razem z hasłami dostępu. Dane dotyczące sieci można łatwo skopiować do notatnika lub od razu przenieść do ustawień karty sieciowej.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
100%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze