Sztuka
Czytany poradnik
Jak narysować portret krok po kroku
0

Jak narysować portret krok po kroku

AUTOR:  Wiktoria Rybczyńska10 lipca 2020

Portret to świetny pomysł na prezent, pod warunkiem, że rysunek będzie przypominał modela. Próbujesz szkicować, ale oko jest na innej wysokości niż drugie, a nos jakby za blisko brody? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się jak narysować portret krok po kroku!

1. Jak narysować portret – dobry ołówek to podstawa

Odpowiednio dobrany sprzęt to już niemal połowa sukcesu. Ołówek do malowania portretów powinien być nie za twardy nie za miękki, najlepiej z oznaczeniem HB, bo takie ołówki łatwiej zmazać, a zapewniam Cię, że bez mazania się nie obędzie! Jeśli chodzi o cieniowanie na początek świetnie sprawdzi się 6B. Zainwestuj też w linijkę i dobrą gumkę, może Ci się przydać zwłaszcza przy pierwszych próbach,a później doskonale sprawdzi się do cieniowania. No i nie zapomnij o temperówce!

2. Jak narysować portret – wydrukuj zdjęcie

Narysować portret żywego modela to nie lada wyzwanie. Na początek postaw na zdjęcie. Dla początkujących najlepsze będzie takie en face, czyli z twarzą skierowaną do przodu, twarz jest wtedy symetryczna i tym samym najłatwiejsza do narysowania. Wywołaj lub wydrukuj, lepiej złapiesz proporcje, no i model nie będzie się ruszał.

3. Jak narysować portret – złap proporcje

Żeby odpowiednio odwzorować twarz, przy pomocy linijki odmierz proporcje na zdjęciu. Sprawdź wszystkie odległości: między oczami, brwiami, oczami a brwiami, między ustami a nosem itd. Teraz już możesz zaczynać!

4. Jak narysować portret – linie pomocnicze

Zacznij od przedzielenia kartki linią pomocniczą na pół i narysuj twarz odpowiedniego kształtu, tak aby linia przebiegała środkiem rysunku. Następnie naszkicuj kolejną na wysokości źrenic, jedną nad i jedną pod ustami, pamiętając jednocześnie o odmierzonych wcześniej odległościach.

5. Jak narysować portret – zacznij od oczu

Teraz gdy masz już linie pomocnicze czas zabrać się za oczy. Ich rysowanie wymaga największej wprawy i precyzji. Warto poćwiczyć rysowanie źrenicy i tęczówki na podstawie dodatkowego, zbliżonego zdjęcia oka. Nie zapomnij o jego oprawie, czyli rzęsach i brwiach, a może model ma wokół oczu zmarszczki? Między pierwszą a drugą linią naszkicuj nos, między dwoma ostatnimi natomiast usta, zwróć uwagę na ich kształt i ułożenie. Później skup się na linii włosów i samych włosach, pracuj grubością kresek. Bądź dokładny, dodaj detale takie jak piegi czy znamiona.

6. Jak narysować portret – cieniuj

Przypatrz się fotografii i w miejscu, w którym na twarz pada cień, miękkim ołówkiem narysuj gęste kreski, nie pozostawiając między nimi odstępów i nie przyciskając ołówka zbyt mocno do kartki. Następnie rozmarz linie przy użyciu zwykłej chusteczki higienicznej, tak aby gładko przechodziły z jednej w drugą. To sprawi, że rysunek nabierze głębi. A jeśli cień będzie jednak zbyt ciemny, śmiało pracuj gumką!

7. Jak narysować portret – ćwicz i jeszcze raz ćwicz

A teraz najważniejsze – nie poddawaj się! Skoro już wiesz jak narysować portret, wciąż próbuj, bo ręka często wymaga treningu, a Ty musisz nauczyć się odpowiedniej techniki. Rysowanie wymaga wprawy i cierpliwości. Pamiętaj: nie w jeden dzień Rzym zbudowano!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze