Czytany poradnik
Jak mogę sprawdzic swój BIK?
0

Jak mogę sprawdzic swój BIK?

AUTOR:  Marzena Kuźma16 grudnia 2017

Temat BIK pojawia się wtedy, gdy chce się wziąć kredyt. Ważne jest to, aby właśnie historia kredytowa była rzetelna dla banku. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że klient musi mieć idealną historię kredytową. Wszystkie raty muszą być spłacane w terminie, zabronione jest wręcz nie zapłacenie kilku. Wtedy upomnienia banku bądź inne niekorzystne historie związane ze spłatami mogą wpłynąć negatywnie na BIK. Ma to także duże znaczenie, jeżeli chce się wziąć różnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego na raty. Aby była taka możliwość, bank wcześniej musi udzielić na to zgodę. Za każdym razem historia kredytowa jest dokładnie sprawdzana. Klienci często borykają się z pytaniem ,”jak mogę sprawdzić swój BIK?”.

Kto trafia do rejestru?

Do rejestru BIK trafia każda osoba, która kiedykolwiek brała coś na raty bądź spłacała kredyt bankowy. Sama obecność w tym rejestrze nie jest jeszcze niczym nadzwyczajnym. Nawet osoby, które w przeszłości zgodziły się poręczyć komuś kredyt będą w tym rejestrze. Schodki zaczynają się dopiero wtedy, gdy w grę wchodzi spłacanie rat. Jeżeli wszystko odbywa się terminowo, bez najmniejszych przesunięć, historia kredytowa w BIK będzie oczywiście pozytywna.

Jednak nawet minimalne opóźnienia, lub nie spłacenie kilku rat pod rząd, kredytobiorcę stawia w bardzo niekorzystnym świetle. Tak samo wygląda sytuacja, gdy jest się poręczycielem kredytu.

Jak mogę sprawdzać swój BIK?

Odpowiedź na pytanie, jak mogę sprawdzać swój BIK jest bardzo prosta. Najlepiej jest to robić za każdym razem, gdy rozważa się możliwość wzięcia kredytu lub czegoś na raty. Zwłaszcza jeśli chodzi o bardzo duże sumy, np. kredyt na mieszkanie lub dom. Często zła historia kredytowa jest powodem odmownej decyzji. To, jak jako klient mogę sprawdzić BIK da się przedstawić w kilku krokach:

  1. Na stronie bik.pl należy mieć swoje konto, czyli być zarejestrowanym użytkownikiem.
  2. Konto – banki dają różne pakiety w związku z założeniem konta w BIK. Sprawdzając swoja historię kredytową generuje się odpowiedni raport.
  3. Wybór potwierdzenia tożsamości – tutaj wybiera się sposób weryfikacji właściciela, krok konieczny ze względów bezpieczeństwa.
  4. Profil kredytowy właściciela – klient musi zalogować się do systemu. Wtedy można poruszać się po swoim koncie i wygenerować raport. Istnieje także pewnego rodzaju skala punktowa, za pomocą której banki oszacowują ryzyko udzielenia kredytu.

Jak zatem, jako klient mogę sprawdzić swój BIK? Wyłącznie przez Internet.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze