Jak malować sufit?

Bierzesz się za malowanie, ale zastanawiasz się, jak malować sufit? W przeciwieństwie do ścian trudno tutaj o wygodną pozycję. Nikt też nie chce pozostawić po sobie smug. Radzimy więc, co robić!

Krok 1 – przygotowania

Malowanie sufitu nie jest tak przyjemne, jak malowanie ścian. Z reguły podchodzi się do niego w momencie, w którym odnawia się całe pomieszczenie. Warto więc od niego zacząć, żeby w razie ewentualnych zachlapań na ściany dokoła, móc je później zamalować kolorem.

Zacznij od obklejenia linii ściana-sufit taśmą malarską. Następnie dobierz odpowiedni wałek. Najlepiej sprawdzi się ten z długim włosiem. Przygotuj sobie też dobrze dobrany, długi teleskop do malowania i wynieś wszystkie meble z pomieszczenia. To ułatwi Ci swobodę ruchów, która i tak jest ograniczona w malowaniu sufitu. Potem, pozostaje Ci umycie sufitu, aby nakładana farba dokładnie oraz równomiernie go pokryła. W tym celu dobrze sprawdzi się woda pomieszana z płynem do mycia naczyń. W ten sposób usuniesz niewidoczną warstwę tłuszczu i inne zabrudzenia. Gotowe? To możemy przejść dalej.

Odpowiednia farba

Wybór farby pełni istotną funkcję w malowaniu sufitu. Najlepiej wybrać tę o matowym wykończeniu. Tłumi ona bowiem refleksy światła. Teraz zastanów się nad kolorem. Sufit nie musi być przecież klasycznie biały. Wszystko też zależy od wyglądu pomieszczenia, jakie malujesz. Jeżeli zależy Ci na efekcie wyższego sufitu, faktycznie najlepszą opcją będzie biel, lub pastelowy, delikatny kolor. Jeżeli z kolei pokój jest bardzo wysoki i chcesz optycznie go obniżyć, istnieją dwa rozwiązania.

Jedno to zrobić szerszy pasek między kolorem ściany, a kolorem sufitu. Drugi z kolei to wybór ciemnego, niestandardowego koloru na sufit. Rozwiązanie to jest jednak dość odważne i innowacyjne. Nim się na nie zdecydujesz, lepiej wcześniej zrób sobie wizualizację za pomocą programów graficznych lub porozmawiaj ze specjalistą.

Gestia kluczowa – jak malować sufit?

Sprawa może wydawać się jasna, jednak jak to w życiu bywa, nie wszystko jest tak bardzo oczywiste. Zabierając się za malowanie sufitu, należy zacząć od rogu zaraz przy oknie. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, zacznij od innego źródła światła w pokoju. Farbę nanoś długimi równoległymi pasami, od światła, do zacienionego miejsca. Pasy maluj tuż obok siebie, co pomoże Ci w uniknięciu niechcianych smug. Gdy nałożysz pierwszą warstwę, czas na przerwę. Poczekaj bowiem, aż farba wyschnie, a kiedy będziesz pewien, że tak się stało, zabierz się nakładanie drugiej warstwy. Postępuj dokładnie tak samo, jak na początku, a farba perfekcyjnie pokryje sufit.

2 KOMENTARZE

  1. Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania
    wody. Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą i są pisane chyba dla samego pisania.
    Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego. I to mnie niezmiernie cieszy.
    Pozdrawiam autora i czekam na więcej

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.