Technologie
Czytany poradnik
Jak ładować baterie?
0

Jak ładować baterie?

AUTOR:  Agnieszka Szarak30 czerwca 2018

Może się wydawać, że pytanie, jak ładować baterie jest banalne, ale nic bardziej mylnego. Ładowanie baterii tak, by posłużyły Ci długo, rządzi się swoimi prawami, na które warto zwrócić uwagę.

Baterie i ładowarka Li-Ion

Baterie Li-Ion to nic innego jak akumulatory elektryczne, z którymi mamy styczność codziennie. Znajdują się one np. w telefonach, laptopach i idealnie nadają się do zasilania lustrzanek. Ich napięcie wynosi około 3,6 V i nie występuje w nich ani efekt pamięci, ani efekt leniwej baterii.

Efekt pamięci oznacza utratę całkowitych możliwości baterii. Dochodzi do niego, gdy ładuje się baterię np. od 30%. Wówczas zawsze na tym poziomie akumulator będzie musiał być ładowany. Co do efektu leniwej baterii też występuje on, gdy ogniwo nie zostanie całkiem rozładowane. Wtedy traci część swojej pojemności.

Ale bez obaw, bateriom Li-Ion (litowo-jonowym) to nie grozi, jednak specjalna ładowarka Li-Ion pomoże Ci kompleksowo dbać o Twój zasilacz. Wszelkie podróbki i uniwersalne ładowarki mogą zaszkodzić ogniwu. Dobrze też, jeśli ładowarka będzie wyposażona w miernik ładowania baterii, na którym skontrolujesz kolejne etapy zasilania. Wówczas nie pozwalaj do 100% naładowania się akumulatora, aby dłużej chodził. Nie ładuj też baterii w gorącym miejscu i jeśli możesz, ładuj urządzenie, które jest wyłączone.

Jak ładować pozostałe baterie?

W przypadku baterii Ni-Mh oraz Ni-Cd sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo występują w nich opisane wcześniej efekty pamięciowe oraz leniwej baterii. Tutaj więc szczególnie przyda się dobra ładowarka, która pokaże, czy bateria jest na pewno całkowicie rozładowana. Wówczas, wsadź akumulatorek do ładowarki i pozostaw na kilka godzin w zależności od prądu ładowania. Powiedzmy, że są to 300 mAh, a pojemność baterii to 3000 mAv. Podziel więc pojemność przez prąd ładowania, a wyjdzie Ci, ile godzin powinieneś ładować ogniwa. Według podanego przykładu będzie to 10 godzin.

Zawsze też możesz kupić ładowarkę, która będzie sygnalizować, czy bateria jest ładowana, czy już naładowana, ale nadal nie będziesz wiedzieć, ile czasu to potrwa.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze