Więcej
Czytany poradnik
Jak głosować w wyborach do UE?
0

Jak głosować w wyborach do UE?

AUTOR:  Alicja Hudzik24 stycznia 2020

W wyborach do Unii Europejskiej może wziąć udział każdy, kto w dniu wyborów ukończył 18 lat. Jak głosować w wyborach do UE? Podpowiadamy!

Jak głosować w wyborach do UE? Procedura głosowania

Procedura głosowania na kandydatów do UE jest bardzo prosta. W lokalu wyborczym otrzymujemy kartę wyborczą, na której widnieją imiona i nazwiska wszystkich kandydatów, podzielone na odpowiednie Komitety Wyborcze. Aby oddać głos, wystarczy postawić X w kratce obok odpowiedniego nazwiska.

Jak głosować w wyborach do UE? Jakie dokumenty są konieczne?

Jakie dokumenty są konieczne, by móc głosować na przedstawicieli do UE? Wystarczy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport, lub ważne prawo jazdy, lub legitymację studencką / uczniowską. Jeżeli głosujemy w miejscu zgodnym z naszym miejscem zameldowania, nie musimy dokonywać żadnych dodatkowych formalności, wystarczy przyjść do najbliższego lokalu wyborczego (listy dostępnych lokali są zawsze udostępniane przed wyborami).

Jak głosować w wyborach do UE? Gdzie można głosować?

Głosować na kandydatów można w specjalnie do tego stworzonych lokalach wyborczych. Są one otwarte z reguły od godzin porannych (7:00) do późnych godzin wieczornych (21:00). Głosowanie jest możliwe nie tylko w miejscu zameldowania, ale także w miejscu aktualnego pobytu, a nawet za granicą. W tym celu należy przedłożyć odpowiednio wcześniej specjalny wniosek. Polscy obywatele, którzy przebywają poza granicą kraju mogą zagłosować w specjalnych obwodach głosowania utworzonych w dostosowanych do tego placówkach.

UWAGA: W wyborach do UE można zagłosować tylko na jedno nazwisko spośród wszystkich list na karcie do głosowania! Poniżej sprawdzisz, kiedy oddany głos może zostać uznany za nieważny.

Kiedy głos jest nieważny?

Głos może zostać uznany za nieważny gdy:

  • głosujący postawi znak X przy więcej niż jednym nazwisku,
  • głosujący zaniecha postawienia znaku X na karcie wyborczej i zostawi ją pustą.

Czy lokale wyborcze mogą zostać otwarte dłużej?

W wyjątkowych sytuacjach Państwowa Komisja Wyborcza może zadecydować o tym, by przedłużyć godziny otwarcia lokali wyborczych. W poprzednich latach do takich sytuacji dochodziło np. z powodu brak kart do głosowania lub w przypadku śmierci osoby oddającej głos w lokalu wyborczym. Są to jednak przypadki wyjątkowe i rzadkie.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze