Internet
Czytany poradnik
Jak dodać favicon na platformie WordPress?
0

Jak dodać favicon na platformie WordPress?

AUTOR:  Patrycja Kabaj1 grudnia 2017

Na początku wypadałoby przynajmniej wytłumaczyć czym jest ten tajemniczy favicon. Zapewne wielu z was doskonale wie czym on jest i jakie jest jego przeznaczenie, jednak swoje wpisy tworzę nie tylko dla osób zaawansowanych w technologiach i pojęciach internetowych ale również dla stawiających swoje pierwsze kroki w tej jakże rozległej materii.

Wracając więc do pojęcia, favicon jest niczym innym jak małą ikonką widoczną w pasku adresu przeglądarki, w poszczególnych kartach czy w zakładkach przed tytułem strony.

Przeznaczenie faviconu to łatwiejsza identyfikacja i rozpoznawalność danej strony. Obrazy graficzne na dłużej zapadają w pamięci i dlatego też strony posiadające favicon są bardziej zapamiętywane. Decyzję co do posiadania faviconu pozostawiam oczywiście Tobie. Nie jest to obligatoryjne jednak bardzo pomocne podczas codziennego korzystania z internetu. Osobiście wolę strony z faviconem, a jeśli chodzi o segregowanie oraz odszukiwanie konkretnych stron w ulubionych zakładkach ikonka ta jest niezastąpiona.

Skoro już wiesz czym jest ów favicon przejdę teraz do instrukcji jak go stworzyć i uwidocznić na blogu czy stronie opartej na silniku WordPressa. Zacznijmy więc od samego utworzenia ikonki. Aby favicon mógł być poprawnie wyświetlany musi on posiadać rozszerzenie .ico. Należy również pamiętać, że jego docelowy wymiar to 16×16 pikseli.

Tworzenie favicon .ico

Najpierw więc należy stworzyć lub ściągnąć upatrzony obrazek graficzny najlepiej w formie kwadratu o równych bokach, następnie taki plik czy to w formacie .gif, .png czy .jpg przesyła się do generatora choćby tutaj: favicon.cc klikając w przycisk Import Image. Wykorzystując ten generator można stworzyć również favicon od podstaw bez posiadania pliku graficznego, jednak lepsze efekty uzyskuje się importując wcześniej przygotowany plik graficzny. Program generuje favicon.ico zmieniając odpowiednio plik graficzny i jeśli nie będzie miał on równych boków może go nieestetycznie pomniejszyć. Najlepiej stosować duże wyraźne znaki mieszczące się w całym kwadracie, wówczas po wygenerowaniu nie stracą aż tak bardzo na wyrazistości i estetyce. Malutkie literki, delikatne kształty nie nadają się do tego celu.

Przesyłanie ikonki na serwer

Po wygenerowaniu faviconu należy go ściągnąć na swój komputer klikając w przycisk Download favicon znajdujący się w boxie Preview. Generator oferuje podgląd ikonki przed jej ściągnięciem więc możesz zobaczyć jak będzie ona wyglądała np. w karcie czy w pasku adresu.

Posiadając plik favicon.ico teraz będziesz musiał przesłać go do głównego katalogu motywu, który wykorzystujesz na stronie. W tym celu poprzez klienta FTP bądź poprzez panel administracyjny hostingu prześlij plik do katalogu szablonu. Ścieżka zazwyczaj wygląda tak:

public_html/wp-content/themes/nazwa-twojego-motywu

Dodanie favicon do WordPressa

Już znaczna część zadania została wykonana. Teraz należy trochę pogrzebać w kodzie, jednak bez obaw. Jest to czynność szybka i prosta zarazem. W katalogu głównym motywu  znajduje się taki plik jak header.php Otwórz go do edycji choćby w popularnym notatniku. Pomiędzy znaczniki <head> </head> wprowadź następujący kod:

link rel="icon" href="favicon.ico" type="image/x-icon"

Ikonka może nie być widoczna od razu, tak więc nie zamartwiaj się. Odśwież stronę i ewentualnie sprawdź po chwili.

Swoje zdanie na temat posiadania faviconu wyraziłam w niniejszym poradniku, jednak chciałabym poznać również i wasze opinie w tym temacie. Zapraszam więc do dyskusji.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze