Dom
Czytany poradnik
Jak dbać o storczyka?
0

Jak dbać o storczyka?

AUTOR:  Alicja Hudzik12 września 2018

Królewskie storczyki to jedna z najładniejszych roślin domowych, popularna m.in. jako prezent z okazji Dnia Matki. Jak dbać o storczyka? Kiedy można je przesadzać? Jakie błędy są najczęściej popełniane? Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o storczyka? Wybierz odpowiednie miejsce!

Aby storczyk rósł prawidłowo, powinien stać w jasnym miejscu, w oddali od sztucznych źródeł ciepła typu kaloryfer. Najlepiej ustawić kwiaty na parapecie mieszkania, po wschodniej stronie, ponieważ w miejscu zbyt ciemnym będą miały zbyt mało światła, a w miejscu zbyt nasłonecznionym będą się przesuszać. Temperatura wymagana do prawidłowego rozwoju storczyków nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza zimą oraz około 19 stopni Celsjusza latem. Jeśli jest za gorąco, należy dobrze wietrzyć pokój, w którym znajdują się kwiaty.

Jak dbać o storczyka? Podlewaj kwiat zgodnie z jego potrzebami!

Storczyki wymagają specyficznego rytmu podlewania. Kwiaty należy podlewać raz w tygodniu lub dopiero gdy podłoże w doniczce wyschnie. Kwiaty najlepiej podlewać tak, by zdążyły wyschnąć przed nocą, można w tym celu wykorzystać wodę pochodzącą z deszczówki lub miękką przegotowaną i ostudzoną wodę. Rośliny lubią być zraszane i nawożone co kilka podlewań.

Kiedy można przesadzać storczyki?

Jak dbać o storczyka? Gdy zaobserwujemy, że roślina jest zbyt duża i przewraca doniczkę, należy ją przesadzić. Najlepszy termin do przesadzenia to okres wiosenny, gdy kwiat zaczyna intensywnie wzrastać. Nie należy obcinać wystających ponad doniczkę żywych korzeni powietrznych rośliny, natomiast korzenie, które są podgniłe, martwe lub sczerniałe należy wyciąć ostrym nożem.

Najczęściej popełniane błędy – uważaj na nie!

Najczęstsze błędy popełniane przez hodowców storczyków to:

  • Zalanie rośliny
  • Zasuszenie rośliny
  • Zbyt niska temperatura
  • Zbyt wysoka temperatura
  • Przesadzenie z nawozem
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze