AGD i RTV
Czytany poradnik
Jak dbać o lodówkę i zwiększyć jej energooszczędność
0

Jak dbać o lodówkę i zwiększyć jej energooszczędność

AUTOR:  Porady.org19 października 2020

W wielu domach lodówka jest urządzeniem, które po prostu jest i działa, i nikt przez wiele lat przy niej nic nie robi. Jednak w celu zwiększenia jej efektywności i przedłużenia czasu użytkowania warto poznać kilka zasad związanych z codzienną pielęgnacją tego sprzętu. Nie tylko da jej to kilka lat życia, zapewni bezpieczeństwo żywności, ale też pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy dzięki niższemu zużyciu energii.

Ustawienie odpowiedniej temperatury

Prawidłowa temperatura w chłodziarce powinna wynosić około 5’C, a w zamrażalniku -18’C, ważne jest jej utrzymywanie ze względu na możliwość psucia się żywności. Należy pamiętać, że w lecie chłodzenie powinno być mocniejsze, w związku z czym należy ją właściwie ustawić jak się robi cieplej.

Systematyczne czyszczenie

Lodówka powinna być systematycznie czyszczona, dzięki temu zapewni bezpieczne warunki do przechowywania produktów spożywczych. W celu umycia lodówki najlepiej jest wyjąć całą jej zawartość, po czym przemyć dokładnie półki i wnętrze. Do półek można użyć zwykłego płynu do naczyń, najwygodniej się je myje pod prysznicem lub w wannie. Wnętrze urządzenia najlepiej się czyści ciepłą wodą z octem, który skutecznie zabija bakterie. Po dokładnym wysuszeniu można z powrotem włożyć całą zawartość.

Rozmrażanie

Istotną kwestią przy dbaniu o stan lodówki jest jej systematyczne rozmrażanie. Już kilka milimetrów szronu w zamrażalniku może skutkować zwiększeniem zużywanej energii nawet o 10 %, dlatego zaleca się przeprowadzanie tej operacji przynajmniej raz w miesiącu. Może to być jednak dość kłopotliwe w lecie, gdy z uwagi na wysokie temperatury trzeba uważać, żeby żywność się nie rozmroziła. Nowoczesne lodówki posiadają system No Frost, zapobiegający osadzaniu się szronu na ściankach. Dzięki temu nie musisz już ich rozmrażać i pozostają czyste. Opcja ta jednak zwiększa cenę urządzenia i według tej tabeli znacznie łatwiej o taką funkcję w lodówkach wolnostojących.

Uszczelki

Elementem, który chroni wnętrze urządzenia przed dostaniem się ciepłego powietrza z zewnątrz są niepozorne, gumowe uszczelki. Dlatego też należy systematycznie kontrolować ich stan, gdyż zużyte powodują konieczność zwiększonej pracy agregatów w celu utrzymania odpowiedniej temperatury. Stan uszczelek najlepiej sprawdzać przymykając kartkę papieru drzwiami i próbując ją wyciągnąć. Jeśli papier wypadnie lub będzie łatwy do wyciągnięcia, to uszczelkę należy wymienić.

Udrażnianie otworu odpływowego

W tylnej części lodówki znajduje się otwór odpływowy, przez który ulatnia się skraplana wilgoć. Często ulega on zatkaniu, może to wtedy być przyczyną nieprzyjemnych zapachów oraz rozlewania się wody we wnętrzu. Czyszczenie otworu jest prostą czynnością, należy to robić regularnie a nie dopiero wtedy, gdy się poczuje skutki zatkania.

Odpowiednie ułożenie żywności

Odpowiednie ułożenie produktów spożywczych we wnętrzu lodówki ma duże znaczenie dla utrzymania ich świeżości i zmniejszenia ryzyka zepsucia. Przede wszystkim lodówka nie powinna być zbyt mocno wypełniona, bowiem zaburza się wtedy swobodny przepływ powietrza. Ważne jest też, żeby nie wkładać do wnętrza przedmiotów mokrych oraz zbyt ciepłych. Świeżo umyte owoce i warzywa należy wcześniej osuszyć, a z gorącymi potrawami poczekać do wystygnięcia.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze