Czytany poradnik
Jak czytać szybko – porady
0

Jak czytać szybko – porady

AUTOR:  Alicja Hudzik4 lipca 2018

Szybkie czytanie to bardzo przydatna umiejętność w życiu codziennym oraz zawodowym. Jak czytać szybko? Skorzystaj z naszych porad!

Jak szybko czytają Polacy?

Standardowe tempo czytania przeciętnego Polaka wynosi około 150 wyrazów na minutę, z czego czytający zapamiętuje zazwyczaj ze zrozumieniem około 40-60% przeczytanej treści. Istnieje wiele technik, by ten stan rzeczy poprawić. Mistrzowie szybkiego czytania potrafią przeczytać nawet kilka tysięcy słów na minutę i zrozumieć tekst w 80%! Jak szybko czytać? Możesz zastosować się do naszych porad i przyspieszyć czytanie dwukrotnie.

Jak czytać szybko – praca ze wskaźnikiem

Badania dowiodły, że nasz wzrok w trakcie czytania porusza się skokami i niepotrzebnie się cofa do niektórych miejsc. Trenerzy szybkiego czytania uczulają na to, by nauczyć się czytać od linijki do linijki, bez niepotrzebnych zwrotów i skoków. Jak to zrobić? Wystarczy czytać ze wskaźnikiem i poruszać nim nad tekstem zgodnie z czytanym tekstem. Ołówek lub patyczek prowadzimy około 2 centymetry nad tekstem od lewej do prawej i stopniowo schodzimy w dół. Taki ruch wpłynie na poruszanie się naszych gałek ocznych, które zaczną wodzić za wskaźnikiem, zamiast kluczyć po tekście i znacznie przyspieszy czytanie. Początkowo możesz zauważyć lekki spadek zrozumienia tekstu, jednak po regularnych ćwiczeniach przyzwyczaisz się do takiego tempa i będziesz efektywnie i szybko czytał! Pamiętaj, by nie napinać mięśni ręki ze wskaźnikiem, czytaj w komfortowej siedzącej pozycji i najlepiej opierając się delikatnie łokciem o biurko.

Jak szybko czytać na komputerze?

Podstawą sukcesu w czytaniu jest jasno sprecyzowany cel. Jeśli wiesz, na jakich informacjach Ci zależy i czego konkretnie szukasz, łatwiej Ci będzie wyselekcjonować ogrom treści zawartej w Internecie i popularnych artykułach. Szukaj artykułów po hasłach kluczowych, czytaj polecane teksty, a zanim poświęcisz masę czasu na zapoznanie się z jakimś artykułem, przyjrzyj mu się pobieżnie i zastanów się, czy potrzebujesz informacji w nim zawartych.

Zdrowe nawyki podczas czytania

Pamiętaj o robieniu częstych przerw w czytaniu. Nasze oczy zostały stworzone tak, że zbyt uporczywe wpatrywanie się w przedmioty, które są blisko nas, niesamowicie je męczy. Aby oczy odpoczęły, rób co jakiś czas przerwę, oderwij wzrok od komputera i spójrz przez okno. Trenerzy biznesowi polecają czytać w interwałach 15 minut czytania, 10 minut przerwy. Takie czytanie jest bardziej efektywne niż ciągłe wpatrywanie się w tekst! Pamiętaj również, by regularnie mrugać, jeśli czujesz ból, możesz na chwilę zamknąć oczy i pozwolić im się zrelaksować.

Jak czytać szybko i bez szkody dla oczu? Ważną kwestią jest jakość sprzętu, na którym czytasz oraz najbliższe otoczenie, w którym to robisz. Monitor powinien się znajdować minimum 45 cm od Twojej twarzy i ustawiony nieco poniżej linii oczu. W pobliżu powinno być dużo naturalnego światła oraz roślin, ponieważ zielony kolor uspokaja i dobrze działa na nasz narząd wzroku. Zadbaj również, by mieć pod ręką wodę – popijając w trakcie czytania, nawilżasz swój organizm od środka, a to również ważne podczas ciągłej pracy przy komputerze!

Sprawdź także nasz artykuł i dowiedz się jak dbać o przemęczone oczy:

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze