Hobby
Czytany poradnik
Jak celnie strzelać z wiatrówki?
0

Jak celnie strzelać z wiatrówki?

AUTOR:  Izabela Lizurej25 marca 2020

Samo kupienie wiatrówki może sprawić wiele radości, ale jeśli ją kupiłeś to twoim założeniem jest celne strzelanie do celu. Z czasem apetyt na celność rośnie dlatego warto wiedzieć co zrobić, aby się jej nauczyć. Jak celnie strzelać z wiatrówki? Dowiesz się tego czytając nasz poradnik.

Gdzie strzelać z wiatrówki?

Przede wszystkim zanim zaczniesz strzelać musisz wiedzieć w jakich miejscach możesz to zrobić. Musi być to miejsce bezpieczne i zgodne z prawem. Możesz strzelać z wiatrówki na swoim terenie i jest to w pełni dozwolone. Jednak  trzeba zadbać o to, aby śrut nie trafił do sąsiada albo nie zrobił komuś krzywdy. Jeśli twoje miejsce zamieszkania nie pozwala Ci na trenowanie celności możesz strzelać na polach bądź polanach z zachowaniem bezpiecznej odległość od osób, które w tym miejscu mogą się pojawić. Trzecim miejscem może być las i tutaj tak jak w poprzednich miejscach musisz zadbać o bezpieczeństwo. Las to teren zadrzewiony, a wiec ostrożność musi być wzmożona, bo ktoś może wyjść zza drzewa. Najlepiej każdy teren w którym będziesz strzelać warto zaznaczyć czerwona taśmą, która będzie informowała innych o nie wchodzeniu.

Jak strzelać z wiatrówki? Postawy strzeleckie

Naukę strzelania trzeba zacząć od prawidłowej postawy strzeleckiej. Jeśli zawsze wydawało Ci się, że będziesz jak Neo z Matrixa to zdecydowanie musisz porzucić ten pomysł. Przeciętnych człowiek strzela na stojąco, leżąco bądź klęcząc.

1. Jak celnie strzelać z wiatrówki – stojąca postawa strzelecka

W takiej postawie wymienia się dwa rodzaje sportową i myśliwską. My skupimy się na sportowej bo wiatrówka i postawa myśliwska może być wykonywana tylko z pozwoleniem. Wystarczy, że ustawisz się lewym bokiem do celu, tak aby stopy były w osi karabinka. Następnie wychyl lewe biodro i oprzyj na nim swój łokieć. Oprzyj kolbę o prawe ramie trzymać prawa dłonią uchwyt. Pamiętaj, aby lewa dłoń podpierała karabinek.

2. Jak celnie strzelać z wiatrówki – klęcząca postawa

Jeśli chcesz przyjąć prawidłową postawę leżąca musisz wysunąć lewą nogę do przodu, a prawą zegnij w kolanie tak abyś mógł klęknąć. Następnie lewy łokieć oprzyj na kolanie i podtrzymaj karabinek. Dłoń prawa musi podtrzymywać kolbę blisko prawego ramienia.

3. Jak celnie strzelać z wiatrówki – postawa strzelecka leżąca

Najczęściej leżąca pozycja daje największą celność. Jak celnie strzelać z wiatrówki leżąc? Trzeba położyć się na brzuchu, tak by głowa była skierowana w kierunku celu. Twoje nogi powinny być rozstawione, żebyś nie czuł żadnego napięcia mięśniowego. Prawa dłoń musi trzymać uchwyt karabinka, aby przystawić ją do ramienia. Łokieć lewy ma być oparty o podłoże, a dłoń przytrzymywać łoże wiatrówki. Pamiętaj, aby karabinek nie dotykał podłożona, a kąt między gruntem a przedramieniem miał 30 stopni.

4. Jak celnie strzelać z wiatrówki – celność wiatrówki, chwyty

Istotną cecha dobrej celności jest trzymanie karabinka. Najlepiej wykorzystać uchwyt artyleryjski albo follow throught.

Jak celować z wiatrówki? Kilka ważnych porad

Przy celnym strzelaniu z wiatrówki nie możesz zapominać o dobrych ustawieniach przyrządów celowniczych. Zadbaj o to, aby muszka i szczerbniki były dobrze ustawione. Kalibracja lunety tez jest ważna, a jeśli regulujesz mechanizm spustowy to najbardziej porządane ustawienia to takie, gdzie jest krótka droga do pierwszego oporu, a następnie 1-2mm nacisku do wystrzału.

Techniki celnego strzelania to duży temat rzeka.  W naszym poradniku to tylko zarys dobrego strzelania. Najlepiej udać się do kogoś kto udziela lekcji strzeleckich albo po prostu często trenować. Jak to się mówi trening czyni mistrza.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze