Czytany poradnik
Hip hop – jak tańczyć?
4

Hip hop – jak tańczyć?

AUTOR:  Joanna Cieślak26 kwietnia 2018

Na początku było disco, później funk i rock. Hip hop wywodzi z nowojorskiego getto lat 70. Pierwszym, który wprowadził nazwę „hip hop”, był popularny DJ i lider społeczności w Bronxie – Afrika Bambaataa, który wraz z Kool Herc i Grandmaster Flash jest uważany za twórcę hip hopu.

Oni stworzyli subkulturę która łączyła w sobie muzykę, modę, sztukę, taniec oraz wiedzę. Najlepszą drogą, by pokazać swoje umiejętności był battle, który polegał na konkurencji, chęci bycia najlepszym. Ludzie pokazywali poprzez taniec kim są, swoje uczucia oraz emocje. Hip hop jest teraz bardzo popularny i zaliczany jest do Street Dance. Taniec może wydawać się bardzo trudnym, ale to nieprawda. W zasadzie, nauczyć się tańczyć hip-hop może każdy człowiek, nawet ten, który nigdy nie tańczył.

Hip hop – jak tańczyć?

Pierwszym krokiem do nauki tańca hip-hopowego jest opanowanie kilku kluczowych zasad: 

 1. Zanim zaczniesz tańczyć, musisz zadbać o wygodne ubranie oraz buty, które nie będą krępowały twoich ruchów. Najlepiej pasują luźne koszule albo bluzy i szerokie spodnie. Zapewnij sobie maksymalny możliwy komfort. 
 2. Pierwszymi ważnymi krokami w każdym kierunku tańca są ruchy podstawowe. Nie zaczynaj nauki od skomplikowanych kombinacji tanecznych, to tylko utrudni treningi i odbierze chęć do działania. Po nauce tych ruchów możesz śmiało powiedzieć, że pokonałeś pierwszy krok.
 3. Tańcząc hip-hop, słuchaj dużo muzyki, której głównym elementem jest bit. Rozwijaj swój słuch muzyczny i poczucie rytmu. Bardzo istotne jest, aby nauczyć się łapać bit, żeby połączyć się z muzyką w tańcu. Tylko w tym przypadku będziesz w stanie osiągnąć coś wartościowego.
 4. Poświęcaj jak najwięcej czasu na tańce. Nawet z ogromnym talentem do tańca, trenując dwa razy w tygodniu, nie zatańczysz na odpowiednim poziomie. Oglądaj wideo w sieci, trenuj przed lustrem, ucz się podstawowych ruchów, może nawet wymyślisz nowe. I nie poprzestawaj. Nawet profesjonalni tancerze ciągle pracują nad sobą i rozwijają swoje umiejętności.
 5. Nie ulega wątpliwości, że dla większej motywacji do nauki i rozwoju pomoże zwykłe lustro. Jeśli uczysz się przed lustrem, efekt jest znacznie lepszy.
 6. Spróbuj wyrazić swoim tańcem swoje własne „ja”. Taniec jest doskonałym sposobem na opowiadanie ludziom „historii” o sobie, kim jesteś, pokazać energię, ekspresję, pragnienia, czy marzenia.
 7. Jeśli chcesz nauczyć się tańca hip-hop, musisz najpierw opanować technikę tańca, a następnie możesz otworzyć swój własny i niepowtarzalny styl. Wtedy nie myśl o tym, jak nauczyć się tańczyć hip-hop, po prostu tańcz.
 8. Trzeba podkreślić, że najbardziej oczywisty skuteczny sposób, który przynosi szybki rezultat to szkoła tańca. Trener poprawi błędy popełnione podczas wykonywania głównych elementów. Warto dodać, że nauka skomplikowanych układów będzie bardziej biezpieczna, w przeciwieństwie do treningów w domu.

Kultura hip hop ciągle się rozwija, ale najważniejsze dla dobrego tancerza jest praktyka! Nie bójcie się próbować i bądźcie dumni ze swoich postępów.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
4Komentarze
 • Anka:)
  27 kwietnia 2018 at 20:37

  Super! Zawsze chciałam nauczyć się fajnie tanczyć, ale jakoś odciągałam z decyzją..
  Otrzymałam sporą porcję motywacji i jestem gotowa do dziąłania! No i już wiem od czego mam zacząć:)

 • Ola
  26 kwietnia 2018 at 18:27

  Zawsze mi się podobało jak tańczą inni, często nawet oglądałam krótkie filmiki, która są nagrywane podczas treningów różnych ekip tanecznych. Bardzo mi się spodobał artykuł, bo punktowe są wypisane głowne wątki. Czekam na kuntynuację!!!

 • Madonna
  26 kwietnia 2018 at 18:08

  Całkowicie zgadzam się z poprzedniczką, w polsce mało kto wie jak tańczyć hip hip z sercem i oddaniem i też mało o tym w internecie jest.

 • Prawie_ruda
  26 kwietnia 2018 at 18:06

  Bardzo interesujące rady, szkoda że tak rzadko ludzie piszą o tańcu, przecież to jeden z elementów nie tylko kultury, a i sztuki.
  Kiedyś też tańczyłam hip-hopa i wiem że w tym tańcu bardzo ważnym jest poczucie swobody, lekkości oraz swój wyjątkowy styl.