Czytany poradnik
Gra planszowa na prezent – co wybrać?
0

Gra planszowa na prezent – co wybrać?

AUTOR:  Alicja Hudzik24 maja 2018

Gry planszowe przeżywają obecnie swoją drugą młodość. To nie tylko dobra rozrywka dla młodzieży i dorosłych, ale także trafiony prezent, który może posłużyć na długi czas! Z tego artykułu dowiesz się, czym się kierować przy wyborze gry planszowej na prezent.

Jakie wyróżniamy rodzaje gier planszowych?

Gry planszowe, to nie tylko szachy, czy monopol! Rynek gier planszowych cały czas się rozwija, a ich twórcy wprowadzają w życie coraz to nowe pomysły, propozycje i rozwiązania. Bogatą ofertę gier planszowych, które powstały w ostatnich latach możemy podzielić na kilka kategorii. Są to gry edukacyjne, familijne, zręcznościowe, logiczne, karciane, przygodowe, strategiczne, figurkowe, ekonomiczno-handlowe oraz gry imprezowe. Każda z tych kategorii ma swoje własne grono odbiorców i inne przeznaczenie. Na imprezie ze znajomymi lub integracji doskonale sprawdzą się gry zręcznościowe i typowo imprezowe, pod namiot lub na wyjazd można wziąć małą karciankę, a przy rodzinnym stole doskonałą zabawę zagwarantują gry familijne oraz proste gry strategiczne. Wielbiciele dłuższych partii i taktycznego myślenia odnajdą się w pozycjach strategicznych, wojennych i ekonomicznych, natomiast fani klimatów fantasy zdecydowanie będą woleli poświęcić czas produkcjom przygodowym oraz RPG.

Które gry planszowe są odpowiednie dla młodszych dzieci?

Jako prezent dla małych dzieci, polecane są proste gry rozwijające spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia. Od 4 roku życia polecane są edukacyjne gry typu Brain Box, gry uczące spostrzegawczości takie jak np. Dobble oraz gry uczące rozpoznawania kolorów. Kolorowe gąsieniczki, Pędzące Żółwie, seria gier dla dzieci od Granny – każda z tych pozycji może zapewnić małemu dziecku niezapomniane wrażenia, dostarczyć rozrywki, ale i wiele nauczyć! Dla nieco starszych dzieci dobrym wstępem do świata gier planszowych będą poważniejsze produkcje, takie jak Takenoko, Catan, czy Carcassonne. Zrozumienie zasad tych gier nie powinno przysporzyć kłopotów dzieciom w wieku około 8 lat, często można też natrafić na tzw. wersje junior, czyli uproszczone wersje przygotowane specjalnie dla najmłodszych!

Jaka planszówka spodoba się dorosłym?

Kupując grę na prezent dla nastolatka lub dorosłej osoby, najlepiej kierować się tematyką jej zainteresowań. Uniwersalnym prezentem są gry – bestsellery, których zasady nie są trudne, a wciągają na długo i podobają się nawet osobom, które dopiero zaczynają przygodę z planszówkami. Przykładem takich produkcji jest kultowe Wsiąść do Pociągu, czy Zakazana Wyspa. Natomiast jeśli wiemy, że dana osoba troszeczkę siedzi w temacie, warto sprawić jej wartościowy prezent w postaci gry dobranej do gustu i zainteresowań. Klimat rodem z westernu i rozgrywka podobna do kultowej gry Mafia? Warto pochylić się nad grą Bang. Szybka i emocjonująca rozrywka dla kilku osób wykorzystująca umiejętności dedukcyjne? Tajniacy albo Dixit lub dodatki do tych gier zdecydowanie nadadzą się na prezent. Poszukujesz gry kooperacyjnej, w której to gracze zjednoczeni razem grają przeciwko grze? Doskonałym pomysłem będzie Pandemia lub Pokój 25. A może coś z poważniejszych produkcji zawierających elementy strategii? Królestwo w Budowie lub 7 Cudów Świata zdecydowanie wpisuje się w tę kategorię!

Gdzie mogę kupić dobrą grę planszową?

Gry planszowe można obecnie nabyć w wyspecjalizowanych sklepach dla graczy. Tam otrzymamy rzetelną, pełną i kompletną informację o produkcie od wykwalifikowanych pracowników. Gry możemy nabyć również za pośrednictwem sklepów internetowych (jednak wtedy lepiej znać kupowane produkcje, by nie zawieść się zakupem), lub ostatnio również w księgarniach. Ciekawe tytuły i nowości można zdobyć również podczas cyklicznych wydarzeniach dla graczy organizowanych przez wydawnictwa gier planszowych oraz na targach i konwentach!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze