Więcej
Czytany poradnik
Gdzie znaleźć najlepsze filmy dokumentalne?
0

Gdzie znaleźć najlepsze filmy dokumentalne?

AUTOR:  Iga Szabat4 czerwca 2020

Interesuje Cię kino dokumentalne i chcesz nadrobić najbardziej uznane produkcje w kraju i na świecie? Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć filmy dokumentalne w internecie, mamy dla ciebie odpowiedź. Przedstawiamy strony i portale dedykowane dla tego gatunku filmowego. 

Czemu filmy dokumentalne rzadko możemy oglądać w kinie?

Filmy dokumentalne nie są w stanie osiągnąć tak dużego sukcesu komercyjnego i finansowego, jak w przypadku kina fabularnego. Z tego względu, można oglądać je głównie na specjalnie organizowanych pokazach filmowych bądź festiwalach. Dostęp do tego gatunku jest więc dla przeciętnego widza znacznie ograniczony. Na szczęście, część filmów dokumentalnych jest archiwizowana w internecie i udostępniana użytkownikom, w większości nieodpłatnie. 

Ninateka

Ninateka to portal posiadający bardzo dużą kolekcję filmów dokumentalnych. Można znaleźć tam produkcje najbardziej uznanych polskich twórców oraz dzieła początkujących dokumentalistów młodego pokolenia. Dzięki przyjaznej wyszukiwarce możemy znaleźć interesujące nas filmy dokumentalne, wybierając spośród krótkometrażowych i długometrażowych, wyprodukowanych w ostatnich kilkudziesięciu latach, począwszy od 1927 roku. 

Doc Alliance

Doc Alliance Films to platforma internetowa, zapewniająca bezpłatny dostęp online do filmów dokumentalnych z całego świata. Wyborem produkcji udostępnianych na stronie, zarządzają reprezentanci siedmiu najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Baza aktualizowana jest co miesiąc, dzięki czemu odbiorca ma stałą możliwość oglądania najnowszych, najbardziej docenionych filmów w danym roku. 

Arte 

Arte TV to także portal o charakterze międzynarodowym. Posiada obszerną bazę filmów dokumentalnych oraz reportaży filmowych. Główna zaletą platformy jest to, że znaczna cześć produkcji jest udostępniana premierowo. Filmy dokumentalne można oglądać tam w kilku językach i wybierać spośród wielu kategorii. 

Archiwum Filmowe Szkoły Filmowej w Łodzi 

Archiwum Łódzkiej Filmówki jest bazą filmów dokumentalnych, realizowanych przez studentów szkoły w formie etiud filmowych. To strona dla wszystkich tych, którzy chcą zapoznać się ze wczesnymi pracami sławnych, polskich reżyserów. Jeśli interesuje was, jakie filmy dokumentalne powstają w szkole filmowej, koniecznie odwiedźcie tę stronę!

Dokument Cyfrowo

Dokument Cyfrowo to baza polskich filmów dokumentalnych, zrekonstruowanych cyfrowo. Powstała ona w ramach projektu ochrony zasobów polskiej kinematografii przed zniszczeniem. Filmy przetwarzane są pod kątem poprawy dźwięku i obrazu, a następnie zapisywane na wysokiej jakości nośnikach i udostępniane online. Dzięki poddaniu dokumentów tym procesom, są one łatwiejsze w odbiorze dla widzów w każdym wieku. 

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
100%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze