Czytany poradnik
Gdzie robić zakupy w niedziele niehandlowe?
0

Gdzie robić zakupy w niedziele niehandlowe?

AUTOR:  Alicja Hudzik1 września 2018

Kiedy sklepy są pozamykane? Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe? Skąd wiadomo, który sklep jest otwarty? Zapraszamy do lektury!

Kiedy sklepy są pozamykane?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca tego roku. Pierwsza niedziela bez handlu w Polsce miała miejsce dokładnie 11 marca 2018 roku. Mimo że od tego czasu minęło kilka miesięcy, wciąż ciężko się przyzwyczaić do takiego stanu rzeczy i trudno zapamiętać, która niedziela jest wolna od handlu, a w którą możemy normalnie zrobić zakupy. Niedziele niehandlowe wypadają zazwyczaj dwa razy w miesiącu, zakupy można zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zakaz handlu w niedzielę ma zostać rozszerzony o jeszcze jedną niedzielę, ale zmiany te nadejdą dopiero w 2019 roku. Handel w niedzielę ma być ograniczany stopniowo – za dwa lata możemy się spodziewać całkowitego zakazu handlu w niedzielę, a więc poza wyjątkami określonymi w ustawie (dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą), sklepy będą pozamykane w każdą niedzielę oraz święta wolne od pracy.

Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?

Miejsca, które działają nawet w niedziele wolne od handlu to stacje benzynowe, punkty prowadzące działalność gastronomiczną oraz sklepy w bliskiej lokalizacji dworców kolejowych, oraz portów lotniczych. W niedziele niehandlowe mogą pracować również piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, lodziarnie, giełdy rolnicze i sklepy internetowe. Niektóre mniejsze sieci sklepów również mogą być czynne, o ile za ladą stanie ich właściciel we własnej osobie („przedsiębiorca będący osobą fizyczną”). W niezależnych sklepach w obsłudze klientów w niedzielę pomagają członkowie rodziny właściciela, inne sklepy zwiększyły ilość pracowników obsługujących kasy w szczytowych porach przez 5 dni w tygodniu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, niektóre sklepy są czynne w piątki i soboty nawet do godziny 23:00!

Skąd wiadomo, który sklep jest otwarty?

Jest niedziela wolna od handlu, a Ty potrzebujesz pilnie kilku produktów spożywczych? Jest na to rada. Aby zlokalizować znajdujące się w pobliżu Ciebie otwarte sklepy, możesz skorzystać z aplikacji Niedzielne Zakupy. Program jest wyposażony w mapkę i choć baza sklepów jest na razie niewielka, to już mogą z niego korzystać zarówno klienci, jak i właściciele sklepów. Zwłaszcza Ci drudzy powinni przyjrzeć się bliżej aplikacji i wprowadzić do bazy swoje sklepy!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze