Więcej
Czytany poradnik
Gaz pieprzowy – sposób na ratunek
0

Gaz pieprzowy – sposób na ratunek

AUTOR:  Izabela Lizurej14 lutego 2020

Istnieją konfrontacje, które możesz szybko i zwinnie uniknąć, ale są również takie, które zmuszają Cię do walki o swoje zdrowie i życie. Trzeba jednak pamiętać, że trwałe uszkodzenie napastnika nie wchodzi w grę. Poznaj sposób, aby unieszkodliwić bandytę w szybkim czasie.

Gaz pieprzowy to legalna substancja drażniąca wykonana z dużej części na na wyciągu z roślin, którą kierujemy w stronę napastnika poprzez wycelowanie strumienia. Najważniejszym składnikiem w gazie jest Oleoresin Capsicum, która w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi wywołuje alergie. Objawia się silnym pieczeniem, ograniczoną możliwością oddychania czy chwilowym oślepieniem. Takie efekty wpływają na dezorientację przeciwnika dzięki czemu mamy możliwość na ucieczkę.

Gaz pieprzowy to szybka obrona, który więc wybrać?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów samoobrony jest właśnie gaz pieprzowy. Występuję on w kilku wariantach i każdy z nich jest skuteczny w różnych sytuacjach.

Gaz stożkowy

To najpopularniejsza forma rozpylana w formie mgiełki. Zaletą takie typu gazu pieprzowego jest to, że nie trzeba celować dokładnie w ciało napastnika. Stożek posiada duże pole rażenia, co pozwala na obezwładnienie nawet kilku osób stojących koło siebie. Wadą gazów stożkowych jest podatność na warunki atmosferyczne. Wystarczy silny wiatr bądź ulewa, aby rozpylona substancja zmieniła swoją trajektorię i nie dotarła do celu. Rozproszenie drażniącej chmury może również spowodować rykoszet, czyli podrażnienie twarzy osoby, która użyła gazu stożkowego. Jest to powód, dla którego zawsze warto osłaniać swoją twarz drugą dłonią, jeśli to możliwe.

Gaz strumieniowy

Tego typu gazy wyrzucają ciecz z opakowania pod strumieniem ciśnienia, a ich zasięg jest większy niż w gazach stożkowych. Atutem gazu strumieniowego jest mała podatność na wiatr i deszcz, sprawia to, że użytkowanie gazu pieprzowego w formie strumienia jest bezpieczniejsze dla osoby, która nie miała z nim wcześniej do czynienia. Minusem jest to, że trzeba precyzyjnie strzelić w twarz atakującego, ponieważ gaz strumieniowy nie rozprasza się szeroko w powietrzu.

Gaz w formie piany lub żelu

W tych gazach potrzebna jest idealna precyzja wycelowania takiego żelu czy piany w kierunku twarzy napastnika. Substancja, która zostaje wystrzelona z pojemnika z gazem żelowym po kontakcie z celem powiększa swoją objętość i przykleja się do skóry potraktowanej gazem. Gazy żelowe zawierają również barwniki, sprawiają one naznaczenie napastnika kolorem, który potem bardzo ciężko usunąć nawet zwykłą chusteczką. Żelowe gazy są odporne na warunki atmosferyczne i nie rozpylają się w powietrzu. Dlatego można je używać w zamkniętych pomieszczeniach, zachowując bezpieczną odległość od napastnika.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze