Czytany poradnik
Fotografowanie architektury – porady dla artystów
7

Fotografowanie architektury – porady dla artystów

AUTOR:  Joanna Cieślak25 kwietnia 2018

Architektura otacza nas każdego dnia i jest bardzo popularnym tematem fotografii. Obejmuje ona szeroki zakres obiektów od drapaczy chmur do małych budynków. Każdego dnia, gdziekolwiek pójdziemy, jesteśmy otoczeni architekturą i nic dziwnego, że jest to tak popularny motyw. Pomimo całej tej różnorodności, istnieje wiele ogólnych zasad i technik, które mają zastosowanie w większości przypadków. Znając je, możesz lepiej przemyśleć kompozycję, wybrać scenę i oświetlenie.

Praktyka pozwoli Ci uchwycić odealny kadr poprzez aparat. Postępując zgodnie z tym przewodnikiem, będziesz mógł fotografować obiekty w bardziej interesujący sposób, unikając oklepanych technik kompozycyjnych i tworząc każdą fotografię unikalną.

Stara architektura

Zwróćmy uwagę, że kiedy podczas fotografowania starej architektury używana jest bezpośrednia i prosta kompozycja, zwykle uzyskujemy dobre zdjęcia, demonstrując naturalne piękno i elegancję budynków. Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest włączenie części otaczającego krajobrazu do migawki, aby zdjęcie budynku było bardziej swobodne.

Nowoczesna architektura

Podczas fotografowania nowej architektury mile widziane jest użycie bardziej nowoczesnego, abstrakcyjnego stylu. Eksperymentuj z użyciem obiektywu szerokokątnego, aby uzyskać niezwykłą perspektywę lub strzelać do budynków z nietypowych kątów. Poza tym, nowoczesne materiały budowlane (szkło, cegła, plastik, metal) mają różnorodne kolory i formy. Może być to pięknie złapane na zdjęciu. Na przykład, w słoneczny jesienny poranek, budynek z ogromnymi oknami zostanie zalany ciepłym światłem. W połączeniu z opadniętymi liśćmi na chodniku, taki kolorowy zestaw będzie bardzo atrakcyjny dla tworzenia artystycznego wizerunku. 

Oświetlenie

Światło jest oczywiście jednym z kluczowych momentów w pracy fotografa. Wykorzystanie sztucznego oświetlenia w fotografii architektonicznej jest prawie niemożliwe (i na pewno nie jest odpowiednie). Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas, korzystając w pełni z możliwości naturalnego światła.

Najlepsza opcja – światło boczne i czołowe. W takich warunkach będzie możliwe dokładne opracowanie szczegółów i stylu. Obfitość światła i gra cieni sprawią, że obraz stanie się obszerny i żywy. Najtrudniej jest pracować, jeśli słońce oświetli obiekt od tyłu. Budynek staje się ciemny i „płaski”, z szorstkimi cieniami i kiepskimi detalami. W takim przypadku potrzebujesz dłuższej ekspozycji, która może „wyciągnąć” ciemne obszary. Optymalnie w takim oświetleniu fotografuję sylwetki obiektów architektonicznych.

Fotografia nocna

Jeśli chodzi o zdjęcia nocne, nie rezygnuj z sesji, jeśli na zewnątrz zapada zmrok. Specjalne oświetlenie nocne sprawiają, że budynki zupełnie nie przypominają tych, które widzieliśmy w ciągu dnia. Oczywiście warunki fotografowania w ciemności są bardziej złożone, ale wyniki często wynagradza wszelkie wysiłki.

I tutaj najważniejszą rzeczą jest zapewnienie stabilizacji aparatu. Z reguły statywy są używane do fotografowania obiektów architektonicznych w nocy. Ustaw minimalne ustawienia ISO, aby uniknąć zauważalnego szumu cyfrowego, użyj timera i pilota zdalnego sterowania.

Znaczenie szczegółów

Możesz uzyskać ciekawe zdjęcia, fotografując zarówno cały budynek, jak i jego fragmenty. Dotyczy to zwłaszcza starych domów z formowaniem, malowaniem, różnymi elementami fakturalnymi, kompozycjami, symbolizującymi poszczególne epoki.

Zniekształcenie i perspektywa liniowa

Często podczas fotografowania budynków występują różne zniekształcenia: wydaje się, że ściany są przechylone, a budynek sprawia wrażenie, jakby miał się zawalić. Dzieje się tak często z powodu nieprawidłowego wyboru punktu pomiarowego, a także zbyt bliskiej pozycji w stosunku do obiektu.

Wtedy należy fotografować obiekt z większej odległości, który da inny efekt wizualny. Odpowiednia jest tu analogia do szyn kolejowych. Patrząc na równoległe linie biegnące w oddali, wydaje się, że widzimy je zwężające się gdzieś na horyzoncie. Tak samo jest z budynkami – tylko w płaszczyźnie pionowej. Być może to zniekształcenie czasami dodaje artystycznej jakości do fotografii. W każdym razie – opanowanie fotografii architektury rozwija umiejętności, a zatem przeniesie Ci na wyższy poziom tej sztuki.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
7Komentarze
 • Ania
  25 kwietnia 2018 at 23:58

  Super! Bardzo przydatne porady! Już nie raz przekonałam się, że zrobić fajne zdjęcia starego budynku pod czas kolejnej wycieczki nie jest takie łatwe, jak mogło się wydawać na początku:)

 • Ana
  25 kwietnia 2018 at 23:44

  Bardzo fajny artykuł! Dużo interesujących informacji:)

 • N23
  25 kwietnia 2018 at 22:23

  Super! Inspiruje do działania) Dziękuję

 • Wawro
  25 kwietnia 2018 at 21:31

  Bardzo przydatny i ciekawy artykuł. Na początku swojej drogi kariery uzyskałam, wiele ciekawych informacji.

 • Romcio
  25 kwietnia 2018 at 21:27

  Bardzo ciekawy artykuł. Coś dla siebie znajdzie zarówno początkujący, jak i profesjonalista.

 • Adam
  25 kwietnia 2018 at 21:21

  Super artykuł bardzo przydatny dla osób które swoja przygodę z tym rodzajem fotografii rozpoczynaja. Poprostu bomba 🙂

 • Ala
  25 kwietnia 2018 at 21:10

  Interesujący artykuł. Praktyczne rady, szczególnie dla osób początkujących:)