Ciąża i dziecko
Czytany poradnik
Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży, sprawdź!
0

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży, sprawdź!

AUTOR:  Porady.org24 czerwca 2020

Ciąża to cudowny stan. Śliczny, okrągły brzuszek i delikatne kopniaczki malucha – to tylko niektóre zalety tego okresu. Niestety przyszłym mamom towarzyszy także szereg nieprzyjemności, które kładą się cieniem na przyszłym szczęściu. Wymioty, mdłości, wahania nastrojów, skurcze łydek to nie wszystko. Część kobiet doświadcza także bardzo niekomfortowych hemoroidów. Dowiedz się więcej na ich temat.

Hemoroidy w ciąży są bardzo uporczywe. Ograniczona liczba leków i zabiegów, brak możliwości przybrania wygodnej pozycji, a do tego ciągły nacisk malucha na organy wewnętrzne – te czynniki tylko nasilają objawy. W większości przypadków lekarze są bezradni, a jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest… poród. A ten często ma miejsce za kilka lub kilkanaście tygodni. Zatem warto dowiedzieć się więcej o tym, czym są hemoroidy, jak wyglądają oraz jak sobie z nimi radzić.

Dlaczego w ciąży powstają hemoroidy?

Podczas gdy maluch rośnie, zajmuje coraz więcej miejsca w brzuchu mamy. Swoim ciężarem oraz wielkością wywiera nacisk na okoliczne narządy wewnętrzne. Hemoroidy w ciąży powstają przez nacisk dziecka na żyłę główną dolną. Uciskanie naczyń krwionośnych utrudnia przepływ krwi i zwiększa ciśnienie w żyłach okolic odbytu, co ostatecznie prowadzi do powstawania żylaków.

Innym powodem występowania hemoroidów są częste zaparcia. Mocne parcie podczas wypróżniania może wywołać zwiększenie naczyń krwionośnych w tym obszarze. Nie pomaga także podwyższony poziom hormonów – w tym progesteronu, który jest odpowiedzialny m.in. za zwiększenie elastyczności żył.

Hemoroidy – jak wyglądają?

Zastanawiasz się, czy zmiany, które pojawiły się w okolicy intymnej, to hemoroidy? Żylaki odbytu objawiają się powiększeniem guzków krwawniczych. Najpierw obrzęk obejmuje wewnętrzne hemoroidy, dopiero po pewnym czasie, guzki wyczuwalne są na zewnątrz.

O poszerzeniu żylaków odbytu świadczą także:

  • śluz i krew w stolcu,
  • swędzenie i pieczenie odbytu,
  • dyskomfort podczas siedzenia i poruszania się,
  • ból podczas oddawania stolca.

Zauważyłaś którykolwiek z objawów hemoroidów u siebie? Zgłoś to lekarzowi na rutynowej wizycie.

Jak radzić sobie z hemoroidami w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży i masz żylaki odbytu, to musisz liczyć się z tym, że większość leków oraz zabiegów będzie dla Ciebie zakazana ze względu na dobro dziecka. W takiej sytuacji rekomendowane są domowe sposoby na hemoroidy, takie jak:

  • nasiadówka w wywarze z kory dębu – wspiera w walce z drobnoustrojami, pomaga wrócić skórze do równowagi,
  • staranna higiena okolic intymnych – pamiętaj o zachowaniu prawidłowego kierunku podmywania się, czyli od pochwy do odbytu, nie odwrotnie,
  • ruch – regularna aktywność zapobiega skutkom nadmiernego ucisku na żyłę główną,
  • zmiana diety przyszłej mamy na lekkostrawną i bogatą w błonnik – stolce będą luźniejsze i łatwiej będzie je wydalać,
  • noszenie luźnej i przewiewnej bielizny, która zapewni dostęp powietrza do rany, co przyspieszy regenerację naskórka. Możesz skorzystać z dedykowanych kobietom w ciąży majtek Canpol babies – ich specjalny krój nie uciska brzucha, a delikatny materiał nie podrażnia skóry,
  • korzystanie z odpowiedniej techniki defekacji – powinna się ona odbywać bez parcia w prawidłowej pozycji, czyli z kolanami powyżej bioder (można wspomóc się stołkiem podstawionym pod stopy) i prostymi plecami.

Występowanie hemoroidów warto skonsultować z lekarzem. Przepisze on odpowiednie dawki leków, które nie zaszkodzą dziecku, a przyniosą wyraźną ulgę. Trzeba pamiętać, że domowe sposoby na hemoroidy będą tylko wsparciem podczas leczenia.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze