Zdrowie
Czytany poradnik
Domowe metody na haluksy
0

Domowe metody na haluksy

AUTOR:  Joanna Cieślak4 lutego 2018

Haluksy to bardzo nieprzyjemna choroba polegające na deformacji stawów stóp. Niestety nie da się ich wyleczyć domowymi sposobami całkowicie, jednak istnieją metody na polepszenie stanu miejsc objętych chorobą. Oto kilka skutecznych domowych metod na haluksy.

Chociaż domowe metody na haluksy pozwalają jedynie na spowolnienie postępowania choroby, oraz zminimalizowanie stopnia bólu, to warto jest poznać techniki ułatwiające walkę z tą przypadłością. Bardzo często przypadłość ta musi zostać zoperowana.

Na czym polega choroba

Haluksy to choroba cywilizacyjna, która dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Schorzenie to dotyka coraz większej grupy osób. Liczba ta stanowi obecnie około 4% populacji. W większości przypadków choroba pojawia się przed 20 rokiem życia. Deformacja powstaje zazwyczaj na obu stopach. Schorzenie polega na deformacji stawu palucha, i charakteryzuje się nadmiernym odchyleniem bocznym. Choroba ma zazwyczaj charakter postępujący Pogłębieniu schorzenia wpływa dobór nieodpowiedniego obuwia, Haluksy są także często dziedziczne. By zapobiec rozwojowi choroby, najlepiej jest zrezygnować z wysokich obcasów. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy, co powoduje pojawieniu się haluksów.

Wygodne obuwie

Wygodne obuwie jest jedną ze skutecznych domowych metod leczenia haluksów. Buty najlepiej jest zmieniać kilka razy dziennie, dając w ten sposób odpocząć stopą. Najlepiej jest unikać butów wąskich, z długimi czubkami, w których palce stóp znajdują się w niewygodnej, ściśniętej pozycji. Choć aktywność fizyczna jest bardzo ważna, dobrze jest unikać sportów, które przeciążają, topy, takich jak bieganie czy jazda na rowerze. Warto jest chodzić czasem na bosaka, co pozwala na delikatne masowanie stóp w naturalny sposób. Kwestią szczególnie istotną jest kontrola masy ciała, tak by nie przeciążać dodatkowo stóp narażonych na deformacje haluksem.

Domowe metody na haluksy – ćwiczeniaa

Najczęściej schorzenie to pojawia się u osób cierpiących na płaskostopie. By zapobiec rozwojowi choroby, zaleca się codzienne wykonywanie ćwiczeń, mających na celu zmniejszyć deformację plucha. Do najpopularniejszych ćwiczeń należy wspinanie się na palce, co jest także dobrym ćwiczeniem na koordynację ruchową. Innymi polecanymi domowymi metodami leczenia haluksów jest chwytanie palcami stóp kawałków materiałów, oraz zwijanie ich pod spód.

Wzmocnienie mięśni stóp

Ćwiczeniem polecanym dla osób cierpiących na haluksy, jest odciągnięcie dużego palucha od sąsiedniego. Ćwiczenie to jest bardzo skuteczną domową metodą na haluksy oraz na poprawę stanu mięśni stóp. Innymi ćwiczeniami które warto wypróbować są także ćwiczenia poprawiające równowagę, takie jak stanie na jednej nodze.

Wkładki na haluksy

Domowym sposobem na haluksy, który pomoże w zmniejszeniu bólu wywołanego deformacja, są wkładki. Odpowiednio dobrane, dają ulgę bolącym stopą. Można wybierać spośród różnych rodzajów wkładek na dzień oraz na noc.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze